Tarçın ile Yapabileceğiniz Maske Tarifleri

/ 14 Eylül 2020 / / yorumsuz
Tarçın ile Yapabileceğiniz Maske Tarifleri

Tarçın, hastalıklara fayda sağlaması açısından uzun yıllardır daha çok bir biçimde tercih edilmektedir. Mide bulantısından soğuk algınlığına, adet söktürücüden gribe kadar birçok sorunlara çözüm bulan tarçının güzellikte bir numaradır. Daha güçlü saçlara ve daha parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak istiyorsanız tarçından yararlanabilirsiniz. Tarçını bir hayat ile neleri kaçırdığınızı ve neden güzellik rutininizin bir parçası haline getirmeniz gerektiğini bu yazımızda daha çok anlayacaksınız.

Tarçının Cildinize Faydaları

Cildinizi Dolgunlaştırır

Tarçının, cilt üzerindeki ince çizgileri yok ettiği ve sıklıkla duyulan konulara arsında yer alır. Daha doğru bir şekilde tarçın, kan damarlarını uyararak cilt yüzeyine kan getirebilir. Ayrıca da ince dudaklara da sahipseniz tarçınlı karışımları kullanarak dudaklarınızı daha dolgun hale getirebilir, doğal parlatıcı olarak da tercih edebilirsiniz.

Saç Derisini Temizler

Tarçın saç derisini beslemek için en iyi seçenekler arasında yer alır. Haftalık bakım rutininize tarçını da ekleyerek, saç derinizi uyararak saç köklerinize besin sağlayabilir, bir nevi peeling olarak da uygulayabilirsiniz.

Egzama Tedavisinde Kullanılır

Egzama, cildin iltihaplı ve tahriş olduğu bir durumdur. Çok sayıda tıbbi durum “egzama” olarak altında gruplandırılmıştır. Daha çok görülen egzama türü kalıtsal bir durum olan atopik dermatittir. Egzamanın kesin sebebi bilinmemektedir, fakat en önemli neden, vücudun bağışıklık sisteminden dolayı da tahriş edici veya alerjene karşı aşırı tepki olmasıdır. Egzama, açık renkli lekelerin ardında duran çok rahatsız edici bir cilt sorunu olabilir. Bu sorundan tarçın ile kurtulmak ya da belirtilerini azaltmak mümkündür.

Akneleri Temizler

Sivilce ve akne her bireyin en çok sorunlarımdan biridir. Tarçının akne ve sivilce tedavisine destek olduğu belirtilmektedir. Ayrıca da gözeneklerinizi temizleyebilir ve cilt yüzeyinize oksijen ve kan getirebilirsiniz.

Tarçınlı Maske Tarifleri

Tarçın-Vazelin

3 damla esansiyel yağ tarçın ve 2 çorba kaşığı zeytinyağı veya vazelin karışım haline getirin. Bu karışımı, cilde hafif hareketler ile uygulayın. Bu karışımı düzenli uyguladığınız da cildinizdeki ince çizgilerden kurtulabilirsiniz.

Tarçın-Çay

1 çay kaşığı tarçın, ılık çay ve 1 çorba kaşığı bal kullanarak karışım haline getirin. Daha sonra bu macun ile kafa derinize masaj yapın ve 15 dakika kadar bekletin. Ardından normal bir şampuan ile yıkayıp durulayın.