Strese Faydası Olan Besinler Nelerdir

/ 28 Aralık 2020 / / yorumsuz
Strese Faydası Olan Besinler Nelerdir

Strese Faydası Olan besinler nelerdir Pek çok insanın stresli yaşam hayatı olabilir. Önemli olan bu konuda stresle nasıl başa çıkabilecek olmamız. Bu yazımızda bu konuda stresle başa çıkma konusunda yardımcı olan vitaminlerden bahsedeceğiz.  Ayrıca da yaşam ile ilgili belirli stresleri çoğu zaman ise iş, para, sağlık ve ilişkilerle ilgili faktörler en çok örnek verilecek durumlar arasında yer alır. Akut veya kronik olabilen stres; yorgunluk, baş ağrısı, mide rahatsızlığı, sinirlilik ve veya öfkeye neden olabilir. Bun açıdan da stresten hem de etkilerinden etkisiz hale getirebilmek için vitamin takviyelerine ihtiyaç olabilir.

 Strese Faydası Olan besinler nelerdir

Düzenli egzersiz, yeterli uyku ve iyi beslenme, vücudunuzu stresle savaşma konusunda yardım etmek için daha iyi donatmanın en iyi yardımcılardan biridir. Fakat ki vitamin ve takviyeler de stresle savaşmak konusunda size destek olabilir.

Melatonin

Stresi azaltmak için yeteri miktarda ve düzenli olarak da kaliteli uyku almak bu konuda önem taşımaktadır. Stres, uykusuzluk, uykuya dalma veya uykuda kalma güçlükleri ile güçlü bir şekilde orantılıdır. Melatonin, vücudunuzun sirkadiyen ritmini veya uyku-uyanıklık döngüsünü düzenleyen doğal bir hormondur.

Glisin

Glisin, vücudunuzun protein oluşturmak için kullandığı bir amino asittir. Çalışmalar, glisinin beyindeki sakinleştirici etkisi ile stres problemlerine çözüm bulabileceğini açıklamaktadır. Bir çalışmada, uykularının kalitesi hakkında şikayetleri olan ve yatmadan önce 3 gram glisin alan 15 kişi, ertesi gün daha az yorgunluk yaşamaktadır.

B Kompleks Vitaminleri

B kompleks vitaminleri genellikle sekiz B vitamini barındırmaktadır. Bu vitaminler, yediğiniz yiyecekleri kullanılabilir enerjiye çevirerek de metabolizmada önemli bir yardımcı etkendir.

B vitaminleri ayrıca kalp ve beyin sağlığı için de gereklidir. İlginç bir şekilde, amino asit homo sisteinin, kan seviyelerini düşürerek, ruh hali ve enerji seviyeleri gibi stres semptomlarını iyileştirmek için yüksek dozlarda B vitaminleri tavsiye edilmiştir