Somon Balığı Neden Tüketilmeli

/ 7 Haziran 2020 / / 1 Yorum
Somon Balığı Neden Tüketilmeli

Sağlıklı yaşama konusunda yardımcı etken olan hem omega-3 içeren besinlere hayatımızda yer vermeliyiz. Sadece kırmızı et olarak değil aynı zamanda balık türlerinden biri olan somon balığına da şu aralar oldukça fazla yer verilmelidir. Somon balıkları soğuk sularda yaşayan bir tatlı su balığı olan somon balığı, sanırım herkes biliyor ki omega-3 yağ asitlerini barındırır. Üstelik pembe renkli ve diğer balıklara kıyasla daha yağlı etiyle iyi pişirildiği zaman gerçekten çok lezzetli ve harika bir ana yemektir. Aynı zamanda gelişim çağında olan bebeklere ve çocuklara tavsiye edilmektedir.

Omega 3’ün somon balığı; kaliteli proteinler, vitaminler ve mineraller açısından fazlaca vitamin vardır. Günlük protein ihtiyacını karşılarken somon balığı yemek oldukça yarlı olacaktır sağlığınız açısından. Araştırmalara göre protein miktarı; hamile ve emziren kadınlar için 71 gram, yetişkin kadınlar için 46 gram, yetişkin erkekler için de 56 gram. Bu açıdan da bu değerlerin ortalama değerler olduğunu ve insana erkek bayan çocuk olarak değişiklik göstermektedir. Fakat şöyle bir durum söz konusu somon yediğinizde vücudunuza ciddi anlamda kaliteli protein ve esansiyel aminoasit almış olacaksınız.

Somon Balığının Faydaları

Somon balığını ister haşlama fırınlanmış ya da ızgara yapılmış somon, kalp sağlığı açısından faydalı olduğu kadar doymamış yağ asitleri de bulundurur. 85 gram somonda yaklaşık 7 gram sağlıklı yağ var; bunun 5 gramı omega-3 yağ asitlerini de içeren, tekli ve çoklu doymamış yağlar bulundurur. Ayrıca pişmiş somon; potasyum, fosfor, B-12 vitamini, niyasin (B-3 vitamini); ve daha küçük miktarlarda A vitamini, folik asit, magnezyum, vitaminleri açısından da önemli yer almaktadır. Besleyici ve doyurucu olan somon balığı taze fırınlanmış 85 gram somonda yalnızca 119 kkal. enerji bulunur. Somon balığının besin değerleri genel olarak sıraladık sizler için aşağıda bulabilirsiniz. Somon balığının vücudumuza olan faydaları hemen aşağıdaki yazımızda.

Kalp Damar Sağlığınızı Daha Çok Dirençli Olur

Somon balığı tüketimi kalp krizi, felç, düzensiz kalp ritmi ve yüksek kan basıncı gibi kardiyoloji ile alakalı olan tüm rahatsızlıklara problemleri önlemede 1 numaradır. Omega-3 yağ asitleri, DHA ve EPA üzerinde yapılan araştırmalar bu maddelerin pıhtılaşma ve arter plak oluşumunu azalttığını da belirtmiştir.

Göz Sağlığını Korur ve Güçlendirir

DHA beynin retina ve gözün dış bölümünün de yapısında bulunan bir yağ asidi. Yaşlılığa bağlı göz problemlerinden korunmak için doktorlar A vitamininin yanı sıra omega 3 açısından bol olan balıkların tüketiminin düzenli yapılmasının da sağlık açısından önemli katkısı olduğu belirtilmektedir.

Uyku Düzenine Yardımcı Olur

Somon balığı bir amino asit kaynağıdır. Bu proteinleri oluşturan 20 aminoasitten biri ve tamamen doğal bir sedantif. Somonun kalp ve beyin sağlığına olan yararları arasında uyku konusunda problemleri olan kişiler üzerinde de etkili olduğu bilinmektedir.  Somon balığının içerisindeki besinler nedeni ile uyku getirdiği ve sakinleştirdiği araştırmalar içerisinde olmasa da ama akşam yemeğinde somon balığı, uskumru, ringa ve alabalık gibi balıklar yemek sizlere rahat bir uyku uyumanız için bir gece uykusu sağlayabilir.

Somon balığının içerisindeki yağlardan faydalanmak için sağlıklı yağların bozulmaması için hem de fazla yağ tüketiminden kaçınmak için somonu yağda kızartmak doğur değildir ya da fırında pişirmeyi veya ızgara yapmayı tercih edebilirsiniz. Sadece üzerine sevdiğiniz baharatlardan ekleyerek tüketebilirsiniz.

Somon Balığı Neden Tüketilmeli (1 Yorum)

  1. yaklaşık 7 yıldır akşamları 80 gram kadar haşlama somon yiyorum. Başka biryerde okumamda aşiri omega alımının sağlığa zararlı olduğunu yazmışlar. şeker ve tansiyon hastasıyım, ayrıca 45 yıldır 3 saatin altında uyuyabiliyorum. Tavsiyenizi bekliyorum yaşım 76 dır.