Sıcak Havalarda Tüketilmesi Gereken Besinler

/ 12 Eylül 2020 / / yorumsuz
Sıcak Havalarda Tüketilmesi Gereken Besinler

Sıcak havaların insanları bunaltmaya zamanlarda neler yenmeli nasıl daha çok ferahlarım diyen kişilere buyurun o zaman. Tabii bir yandan da vücudun kaybettiği su ve tuz ihtiyacı dengelemek için doğru yiyecek ve içecekleri yemek de bu konu da oldukça önemli. O zaman sıcak havada tüketilen vücuda iyi gelen besinler nelerdir? Sıcak havada ne tüketilir ne içilir? Sıcak havada yenilecek meyveler hangileridir? Susuzluğu önleyen yiyecekler nelerdir? Uzman Diyetisyenlerden alınan tavsiyelerle karşınızdayız.

Mısır: Taze tatlı mısır, yazın en çok tüketilenleri arasındadır. 1 bardak pişmiş mısır 5 gram lif içerir ve 177 kaloridir. İçerdiği iki antioksidan lutein ve zeaksantin ile gözleri koruma konusunda destek olur.

Makular pigmentin oluşmasına destek olur bu sayede güneşin bazı zararlı ışınlarından korurlar.  Aynı antioksidanlar 60 yaş üstü kişilerde, körlüğün en büyük sebeplerinden biri olan yaşa bağlı makula dejenerasyon riskini de azaltmaya destek olur.

Buzlu Kahve: Yaz sabahlarında güne serinletici ve enerjik bir başlangıç yapmak için çok güzel bir içecektir. Günde 1 fincan kahve içmek cilt kanserine yakalanma riskinizi azaltmaya destek olur.

Vişne: Vişne suyu içmek daha iyi bir gece uykusu almanıza destek sağlar ve egzersiz sonrası ağrıları gidermede destek olabilir. Vişnedeki bileşikler zayıflamanıza ve daha yağsız bir vücuda sahip olmanıza olanak sağlar.

Domates: Yakıcı yaz güneşine karşı koymanız tabii ki ilk olarak güneş kremi tercih etmelisiniz. Fakat domates yemek de ekstra bir koruma konusunda destek olabilir. Domatese rengini veren bir karotenoid olan likopen güneş yanıklarına karşı cildinizi korumaya karşı destek olur. Yapılan bir araştırma da ise UV ışınlarına maruz kalanlarda normal diyetine ek 10-12 hafta boyunca 2-1/2 yemek kaşığı salça yemesi veya 1-2/3 bardak günlük havuç suyu içmesi yaklaşık yüzde 50 daha az cilt kızarması ile sonuçlanmış.

Fakat  aynı çalışmada likopen ek olarak da ya da sentetik likopen alımı güneş yanığına karşı benzer etki göstermemiş.