Selfie nasıl çekilmelidir ve Neden önemlidir?

/ 3 Kasım 2018 / / 2 Yorum
Selfie nasıl çekilmelidir ve Neden önemlidir?

Teknolojinin gelişmesiyle hayatımıza yeni kavramlar ve yeni terimler girmeye başladı. Özellikle sosyal medya, telefon, bilgisayar kullanımının artması ile bu alanlarda pek çok yeni uygulamalar ve programlar insanların kullanımına sunulmuştur. Selfie yani özçekim de bu uygulamalardan biri olarak çok fazla kullanılmaktadır. Yediden yetmişe herkesin selfie konusunda tecrübesi olmuştur. Selfie çekerken bazı insanlar çok gösterişli ve normal çıkarken bazıları çekim sonrası ortaya çıkan fotoğrafla kendileri arasında bağlantı kuramamaktadır. İşte bu aşamada selfie resmi nasıl çekilmelidir sorusu çok sorulan sorulardan biri olmuştur. Eline telefonunu alıp gittiği her yeri ve yaşadığı her anı ölümsüz hale getirmeye çalışanlar bu tavsiyelere uyarak çok güzel ve ölümsüz eserler ortaya koyabilirler.

Selfie Çekmek Neden Önemlidir?

Sosyal medyanın kullanımının yaygınlaşması ile insanların özel olarak bir şeyleri yaşama düşüncesi ikinci plana atılmıştır. Evde, işte, sokakta, maçta, arkadaşlarla eğlencede hep bir diğer göz olarak sosyal medya paylaşımları bulunmaktadır. Anı olarak çekilmesi gereken fotoğraflar artık hangi sosyal medya sayfasına konulacak ve altına ne yazılacak düşüncesiyle çekilmektedir. Böyle olunca selfie çekimlerinde de hep nerede ve nasıl çekeyim düşüncesi bulunarak çekimler yapılmaktadır. Bu amaçla çekim yapanların selfie resmi nasıl çekilmelidir sorusunun cevabını çok iyi araştırması gerekmektedir.

Selfie Resmi Çekerken Nelere Dikkat Edilmedir?

Selfie çekerken kişinin kendi fotoğraflarının hangi açıdan güzel çıktığını bilmesi önem taşımaktadır. Bunun yanında selfie resmi nasıl çekilmelidir konusunda şunlara dikkat edilmelidir:

  • Selfi çekiminde ışığın açısına dikkat edilmelidir. Işığın yüze vurması fotoğrafın çok daha iyi çıkması sağlar.
  • Çekim sırasında dikkati dağıtacak unsurlar ortadan kaldırılmalı ve cihaz baş hizasının biraz üst kısmında tutulmalıdır.
  • Kadınlar selfie çekimi öncesinde güzel bir makyaj yapmalıdır.
  • Selfie çekimi sırasında çok ciddi olmamak gerekir. Doğal olmaya çalışılmalı ve poz veriyormuş gibi bir imaj olmamalı.
  • Aynadan çekim yapmak uygun değildir. Aynada ters olan görüntüyü cihaz düzeltip yansıtacağı için çok hoş bir görüntü çıkmayabilir.
  • Selfie çekimi sırasında görüntü kalitesi iyi olan ve çözünürlüğü yüksek bir cihaz kullanılması ortaya çıkacak fotoğrafın da kalitesini arttıracaktır.

Selfie nasıl çekilmelidir ve Neden önemlidir? (2 Yorum)

  1. Yeni çıkan akıllı telefon modelleri ile kötü bir selfie çekmek neredeyse imkansız. Özellikle iPhone, Samsung ve Huawei çok başarılı işlere imza atıyor. Keşke fiyatları da biraz düşük olsaydı.

  2. Selfie çekerken telefon ile yüz arasında en az 30 cm mesafe olmalıdır. Ayrıca bileğinizi 90 derecelik bir pozisyonda tutmalısınız. Şaka şaka 🙂 Dilediğiniz gibi selfie çekebilirsiniz. Beğenmediğiniz resimleri silebilirsiniz 🙂