Sağlıklı Bir İlişkinin Özellikleri

/ 23 Eylül 2019 / / yorumsuz
Sağlıklı Bir İlişkinin Özellikleri

Bir partner ile samimi bir ilişki içinde olalım ya da olmayalım, dostluklar, aileler, ve günlük etkileşim nedeniyle de iş tanıdıkları. Bu ilişkilerin bazıları diğerlerinden daha değerlidir, bazı yükümlülük veya kolaylık dışında. İlişki türü ne olursa olsun, ilgili herkes için sağlıklı olmaları önemlidir. Bir ilişki sağlıklı olduğunda, tüm katılımcılar bir şekilde sağlıklı ve güvende hissederler. Şimdi sizlere sağlıklı bir ilişkininin en önemli özelliklerinden bahsedeceğiz.

Saygı

Saygı, nezaketin bir ifade olduğu bir tutumdur. “Benim saygım kim olduğunuzu kabul etmektir”.

Dürüstlük

Dürüstlük ve açık iletişim, insanların kendileri olmak için özgür oldukları anlamına gelir. “Mükemmel olmaktan daha az olduğumda, savunmasız olduğumda, benimle aynı fikirde olmadığınız anlamına geldiğinde reddetme korkusundan vazgeçtim. Büyük bir felaket korkusu olmadan duygularımı, düşüncelerimi söyleyebilirim.”

Gerçekçi Beklentiler

Başka bir şey sunabileceğimiz ve bize sunabilecekleri konusunda gerçekçi olmalıyız. Bulanık sınırları ile büyüyen bir geçmişi, gerçekçi olmayan beklentiler bize yerleştirilen, ya da bizim açımızdan bile büyülü düşünme, bize başkalarının ve kendimizi çok gerçekçi olmayan beklentilere neden olabilir. Diğer kişinin tüm ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılabilir olacak değil unutmayın. İhtiyaçlarınızın çoğundan siz sorumlusunuz, farklı insanlar birlikte (arkadaşlar, aile ve ortak) değişen kişilerarası ihtiyaçları karşılar. Birisi her zaman tüm ihtiyaçlarını karşılamak için çalışabilir, dikkatli olun. Muhtemelen kişi reddedilmekten çok korkar, çoğu zaman kendileri için sorumluluk almaz ve bir benlik duygusu geliştirmemiştir.

Güvenilirlik

Güven, ” senin ile hem psikolojik hem de fiziksel olarak güvende hissediyorum. Ne korkularım, ne de endişelerim var.”Güven olması için, niyetleri ile takip ettiği tutarlılık, öngörülebilirlik ve güvenilirlik göstermesi gerekiyor. Güven bir tuğla duvar gibidir. İnşa etmek ve geliştirmek zaman alır.

Özerklik

Samimiyet bir özerkliğin paylaşımıdır. Gerçek özerklik, her birimizin kendi hayatlarımız için, olabileceğimiz en iyi insana dönüşmemiz için tam sorumluluk aldığımız anlamına gelir. Bizler kendi yaşam senaryolarımızı ve kendi fiziksel, duygusal ve ruhsal enerjilerimizi uygulayanlarız. Özerklik ile kendimizin yanı sıra başkalarının sınırlarına ve sınırlarına saygılı olurken kendi ihtiyaçlarımız hakkında açık ve net olma yeteneğine sahibiz. Ayrıca diğer insanı kendi farklılıklarından onurlandırabiliriz.

Paylaşılan Güç

Sağlıklı bir ilişki kontrol değil, ortak güç demektir. İlişkideki her iki insan da inisiyatif alabilir ve cevap verebilir. Yan yana durabiliyorlar. Karşılıklı bir vermek ve almak var. Doğru olma ihtiyacını ortadan kaldırıyoruz. Mülkiyet fikrini ortadan kaldırıyoruz. İlişkide karşılıklılık ve karşılıklılık vardır (ver ve al).