Saç Kırılmalarını Önleme Yöntemleri Nelerdir?

/ 1 Ekim 2019 / / yorumsuz
Saç Kırılmalarını Önleme Yöntemleri Nelerdir?

   Saçlarımız dış görünüşümüzün en önemli parçalarından biridir. Çünkü saçlarımız vücudumuzda her an görülen ve ilk izlenimi oluşturan bölgelerden biri olup estetik açıdan çok önemlidir. Saçlarımıza bakım yapsak dahi çok sık yapılan kimyasal işlemler, uğraş gerektiren saç modelleri ve fön gibi sıcak müdahale ile şekil verme işlemleri kolaylıkla saçlarda kırılmaya neden olmaktadır. Peki bu kırıklardan nasıl kurtulabiliriz ve uzun vadede saç kırıklarını önlemek için neler yapabiliriz?

  • Saç tellerinin kırılmasının birçok nedeni vardır. Bunlardan en önemlisi nem kaybıdır. Dolayısıyla kırılmaya eğilimli saçlarda öncelikle nem ve protein ihtiyacını gidermeniz ve saç tellerinizi kuvvetlendirmeniz gerekir.
  • Saçlarınızı çok sıcak ortamlara ve işlemlere maruz bırakmamalısınız.
  • Saçlarınızı sürekli aynı yerden ve sıkı bir şekilde toplamamalısınız. Toplayacağınız zaman da lastik ipler değil kumaş ipler tercih etmelisiniz.
  • Saçlarınızı tararken ince ve sık dişli taraklar yerine geniş dişli taraklar kullanmalısınız.
  • Biotin saç tellerini güçlendirir ve kırılmayı önler. Dengesiz beslendiğinizde vücudunuz yeterli biotini alamaz ve saçlarda kırılmalar başlar. Bu nedenle dengeli beslenmeli ve gerekirse biotin vitamini almalısınız.
  • Çoğumuz çok köpüren şampuanları tercih ederiz ama şampuanların köpürmesini sağlayan sülfat maddesi saç tellerinin kuruyup daha fazla kırılmasına yol açar. Bu nedenle sülfatsız şampuanlar kullanmalısınız.
  • Eğer kırıklarınız varsa düzenli olarak besleyici yağlar içeren bakım kremleri kullanabilirsiniz.

Tüm bu önlemlerin yanında saçlarınıza doğal maskeler uygulayarak da kırıkları önleyebilirsiniz.

Zeytinyağı saçlar için mükemmel bir onarıcıdır. Saçı kaplar nemi tutar ve saç kırılmalarını önler. Sağlıklı saçlara sahip olmak için zeytinyağı ile evde kolayca yapabileceğiniz aşağıdaki maske tariflerini uygulayabilirsiniz.

Tarif 1: 1 çorba kaşığı zeytinyağı

 Yarım çay bardağı tam yağlı yoğurt

Malzemeleri karıştırın ve karışımı temiz saça uygulayın. 20-30 dakika bekleyip yıkayın ve durulayın. Bu maskeyi haftada bir uyguladığınızda saçlarınızın daha sağlıklı olduğunu fark edeceksiniz.

Tarif 2: 2 yemek kaşığı zeytinyağı

 1 yumurta sarısı

 Yarım yemek kaşığı bal

Tüm malzemeleri karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı saçlarınızın tamamına sürün ve streçle kapatın. Yarım saat bekleyip saçlarınızı yıkayın. Bu maskeyi haftada bir uygulayarak saçlarınızda mükemmel bir görünüm sağlayabilirsiniz.

Tarif 3: 3 yemek kaşığı zeytinyağı

 1 tatlı kaşığı toz tarçın

 1 yemek kaşığı bal

Tüm malzemeleri karıştırıp saç uçlarınıza sürün. 15 dakika bekleyip yıkayın. Saçlarınızdaki kırıkların yok olduğunu ve saçlarınızın daha canlı göründüğünü fark edeceksiniz.