Resim yükleme siteleri Yüklenen eserlere zarar verir mi?

/ 2 Kasım 2018 / / 1 Yorum
Resim yükleme siteleri Yüklenen eserlere zarar verir mi?

Resim yükleme siteleri, ziyaretçilerin katılımlarıyla yüklenen resimleri sunucuda muhafaza etmektedir. Her ayrı sunucun yani her ayrı sitenin kendine özel kuralları vardır. Bazı siteler yılda bir defa, bazıları da daha çok uzun yıllar sunucusunda bekletme imkanı vermektedir. Peki bu yüklenen eserlerde eserlere bir zarar, kayıp, kopyalama gibi unsurlar olmakta mıdır? Böyle bir durum söz konusu olamaz. Resim yükleme siteleri, sizlerin daha hızlı imkanlar doğrultusunda görselleri görüntülemenizi ve paylaşmanızı olanak sağlamaktadır.

Yaklaşık  18 yıldır Hızlı resim yükleme siteleri faaliyet göstermektedir. Son 2-3 yıl içerisinde ise, bu daha da ileri boyuta gelip, rekabeti arttırmıştır. Çoğu resim paylaşım sitelerinde artık minimum 3 çeşit paylaşım linkleri mevcuttur. Sizlerin daha hızlı paylaşım yapabilmeniz adına sosyal sitelerine bir tık ile paylaşımlarınızı yapabilirsiniz

Eser sahipleri, kendi eserlerini resim yükleme siteleri vasıtasıyla paylaşımını sosyal sitelerde veya başka kişilerde gördüğü vakit bu esere zarar yerine otomatik olarak değer katacaktır. Çünkü, resim paylaşma siteleri sosyal sitelerde paylaşım imkanı sağladığı için, eser daha çok izleyiciye ulaşacak ve tanınacaktır. Bu yüzden eserlerin hiç bir kayıbı olmamaktadır.

Fakat bazı eser sahipleri kendi eserlerinin sadece resmi sitelerde yani kendi belirlediği sitelerde yayımlanmasını isteyebilir. Bu tip durumlarda eğer ki resim paylaşım sitelerinin sunucularında barındırılan eserleri var ise, her paylaşım sitesinin iletişim bölümü vardır, bu bölümden resmi olarak kendi bilgilerini de ekleyerek, eser(ler)inin kaldırılmasını talep edebilir.

Örnek vermek gerekirse, Flash Resim sitesinde bu gibi talepler 2 iş günü içerisinde gerçekleşmektedir. Talep iletişim bölümünden bizlere iletilir, ilgili departman kontroller sonucunda işlemi gerçekleştirirler.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi eser sahipleri eğer ki sadece resmi kurumlarda eserlerini paylaşım olarak yapılmasını istemiyorsa, resim siteleri veyahut sosyal siteler bu eser zarar yerine artı bir tanıtım kazandırmaktadır. Eğer ki eserlerinizin kaldırılmasını istiyorsanız paylaşım siteleri ile kontak kurarken lütfen eserin sizlerin olduğuna dair bir belge ile iletişime geçiniz. Aksi taktirde eserler kaldırılmaya bilir.

Yüklenen eserler sadece tarihi eser olması gerekmiyor. Bunlar kişisel fotoğraflar, kişisel bilgiler, şahıs ile ilgili eserler de olabilir.

Resim yükleme siteleri Yüklenen eserlere zarar verir mi? (1 Yorum)

  1. Hızlı resim yükle vb. siteler son yıllarda oldukça popüler bir hal aldı. Uzun bir zamandır flashresim’i kullanıyorum. Ancak eserlere neden zarar verebileceğini anlamadım. Bence çok saçma…