Resim çekimleri genel olarak nasıl yapılmalıdır

/ 11 Kasım 2018 / 27 / 1 Yorum
Resim çekimleri genel olarak nasıl yapılmalıdır

Güzel ve orijinal kareler yakalamak bütün fotoğrafçıların hayalidir. Yeni fotoğrafçılığa başlamış olanlar resim çekimleri genel olarak nasıl yapılmalıdır ipuçlarını öğrenmek isterler. İpuçlarını öğrenerek profesyonellik basamaklarını daha hızlı çıkmanın yollarını ararlar. Tekniklerin öğrenilmesi muhakkak ki çekilen resimlerde farklılığını ortaya koyacaktır. Ancak eğitiminin alınması teorikten öteye geçmek isteyenlerin yapması zorunlu olan bir aşamadır. Fotoğraf çekmeye makinenin nasıl tutulacağını öğrenmekle başlanır. Makine boynunuza asılı, göbek hizasında taşınmalıdır. Çekim yaparken sol avuç içi yukarı bakmalı, öne doğru açılarak makineyi tam avuç içine oturtarak dengede durmasını sağlamalıdır. Sağ elin parmakları çok sıkılmadan makinenin sağ tarafı kavranmalıdır. Çekilecek nesneye yönelerek sağ göz bakaca yanaştırılmalıdır. Kompozisyon ayarlaması yapıldıktan sonra beden sağlam bir şekilde yere basmalıdır. Çömelerek çekmek dengeyi bozacağından sakıncalıdır.

Pozlandırma ve ISO Değeri

Işığı makine aracılığı ile kaydetme işlemi olan pozlandırma resim çekimleri genel olarak nasıl yapılmalıdır konusunda önemli bir tekniktir. Doğru pozlama yapabilmek için ışığın sensöre ne kadar sürede gireceğini yani enstanteneyi ve ışığı ne miktarda gireceğini yani diyaframı çok iyi kullanmak gerekir. Çok iyi ayarlanan ikili doğru pozlamanın yapılmasını sağlamaktadır. Günümüzde bu ikilinin ayarını dijital makineler otomatik olarak yapmaktadır. Fakat iyi fotoğrafçılar ayarlarını kendileri yaparlar. Fotoğraf makinesinin sensörlerinin ışığa olan duyarlılıkları anlamına gelen ISO’nun 50 ile 102400 arasında değeri bulunmaktadır. ISO ayarı yaparken sensöre gönderilen voltajı düşürmek ve fotoğraftaki gürültüyü engellemek gerekmektedir. Manzara fotoğrafı çekerken yetersi ışık varsa düşük ISO değerinde ve düşük enstantene değeri kullanılmalıdır.

Fotoğraf Çekerken Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Teknikler

  • Işığın ısısı ile ilgili olan beyaz ayarı resim çekimleri genel olarak nasıl yapılmalıdır hususunda önemlidir.
  • Işığı ısısı K ile gösterilmektedir ve gündoğumunda renk sıcaklığı 3100 ile 4300, gün ortasında 5000 ile 7000, kapalı havada 6000 ile 8000, günbatımında 2500 ile 3100 arasında olmalıdır.
  • Fotoğraf çekerken net alan derinliği ve kontrolüne dikkat edilmelidir. Bunun için fotoğrafın en net kısmının netlemenin yapıldığı nokta olmalıdır.
  • Anlam yakalayabilmek için fotoğrafın kompozisyonu oluşturulmalıdır. İyi bir kompozisyon için de fotoğrafta ilgi odağı olması istenen nesne belirlenmelidir.
  • Çekilmek istenen nesneye yaklaştıkça derinlik artar. Derinlik etkisi yani perspektif ile doğru kareler yakalanabilir.
  • Işık kaynağı çekilecek nesneye 90 derecelik bir açı yapılarak konumlandırıldığında derinlik ve doku artırılır. Işığın yatay veya dik gelmesi gereken durumlar bilindiğinde harika fotoğraflar çekilecektir.
  • Filtre, tripo ve flaş gibi yardımcı elemanlar her zaman yanınızda bulunmalıdır.

Resim çekimleri genel olarak nasıl yapılmalıdır (1 Yorum)

  1. Nerede yapılır güzel bir soru ama bence asıl sorulması gereken soru şudur? Hangi makine ile bu pozları yakalayabiliriz? Bununla ilgili de bir yazı bekliyoruz.