Renk tonları anlamı ve psikolojik etkileri nelerdir?

/ 4 Kasım 2018 / / 1 Yorum
Renk tonları anlamı ve psikolojik etkileri nelerdir?

Renkler hayatımızın ayrılmaz parçalarıdır. Sadece siyah ve beyazdan oluşan bir hayatımız yok. Her alanda farklı renkler gözümüze çarpmaktadır. Renkler objelere ve hayatımıza canlılık katar. Her rengin kendine özgü bir etkisi ve psikolojik anlamı vardır. Bazen renklerin anlamı kişiden kişiye değişmektedir. Evde kullanılan renk tonları ve psikolojik etkileri ise yaşamımızı doğrudan etkilemektedir. Renkler duygularımızdaki farklılıkların yansımasıdır.

Kimi renkler mutluluk kimi renkler ise hüzün verir. Bundan dolayı giydiğimiz kıyafetin, odamızın boyasının, aksesuarların renklerinin psikolojik hayatımıza önemi büyüktür. Hangi rengin hangi odada kullanılması gerektiği, renklerin dekorasyondaki etkilerini bilmek psikolojimizi olumlu manada etkileyecektir. Hangi rengin içimizdeki hangi duyguları canlandırdığını bilerek yapılan dekorasyon evdeki pozitif enerjiyi artıracaktır.

Mor, Kırmızı, Sarının Etkileri

Kırmızı ile mavinin karışımı olan mor ton seçeneklerine göre ortamlarda farklı duyguların ortaya çıkmasına yardımcı olur. Lavanta rengi olan lila rahatlatıcı etkisi ile huzurlu ortamın oluşmasına yardımcı olur. Orkide moru olarak geçen koyu morun yoğunluklu olarak kullanıldığı evlerde hayal gücü ve üreticilik en üst seviyelerdedir. Evde kullanılan renkler ve psikolojik etkileri düşünüldüğünde koyu morun insandaki hayal gücüyle canlanan üreticilik kabiliyetini artırdığı görmekteyiz. Lüks ortamlar ve çalışma odaları için koyu mor, çocuk odası ve mutfaklar için lila kullanılabilir.

Kırmızı ise insanlara öz güven aşılayan bir renktir. Tutku isteyenler için kırmızı yatak odaları için idealdir. Enerjisi yüksek olan kırmızı rengi oturma odalarında, genç odalarında kullanılabilir.
Sinirli ve gergin yapıya sahip olanlar mutluluk ve canlılık hissini uyandıran sarıyı yoğunluklu kullanmaları önerilir. Gözleri yoran bir etkisi olduğunda yatak odalarında ve bebek odalarında kullanılmamalıdır.

Mavi, Yeşil ve Turuncunun Etkileri

Her rengin kendine özel bir etkisi bulunmaktadır. Ana renkleri ifade ederek genel hatlarıyla evde kullanılan renk tonları ve psikolojik etkileri konusunda bahsetmiş olalım. Rahatlatıcı bir etkiye sahip olan mavinin bulunduğu ortamlarda huzur ve sükunet ön plandadır. Kan basıncının düşmesine, kalp atışlarının düzelmesine yardımcı olan mavi çalışma odalarında kullanılabilir. Zihni sakinleştirip daha üretken olmaya yardımcı olur. Bazı kişilerde depresif ruh halini canlandıran maviyi bu kişilerin mutfak ve oturma odalarında kullanmaması doğru olur.
Yeşil kullanıldığı alanlara aydınlık katar. Yenilenme anlamı taşıyan yeşil evin giriş bölümünde, mutfakta ve yatak odalarında kullanılabilir. Aynı zamanda dinginlik de veren yeşilin koyu ve mat tonları huzur aranan mekanlar için idealdir.

Sarı ve kırmızı gibi canlı renklerin karışımında oluşan turuncu pozitif ve sosyal olmayı artırır. Güven ve sıcaklığın da rengi olan turuncu oyun odası, çocuk odası, mutfak ve koridor içlerinde kullanılabilir.

Renk tonları anlamı ve psikolojik etkileri nelerdir? (1 Yorum)

  1. Çocukluğumdan beri siyah rengine karşı bir ilgim var. Buradaki yazıyı okuyunca da yazılanların birebir benimle örtüştüğünü gördüm. İnsan psikolojisi gerçekten de çok enteresan bir şey…