Plastik Su Şişesinden Su İçmek Zararlı Mıdır?

/ 13 Eylül 2019 / / yorumsuz
Plastik Su Şişesinden Su İçmek Zararlı Mıdır?

Kullanımı güvenli olan yeniden kullanılabilir yiyecek ve içecek depolama ürünleri için artan bir talep var. Sonuçta, her seferinde şişeyi atmak için sürekli olarak şişelenmiş su almak saçma (ekonomik ve çevresel olarak). Ve bu şişeleri yeniden kullansanız bile, kimyasalların suya sızması nedeniyle potansiyel olarak zararlı olabilirler.

Environment International’da yayınlanan yeni araştırmalar, yüksek dozlarda bisfenol A’ya (BPA) maruz kalan hamile kadınların yeni doğan çocuklarda düşük doğum ağırlığına (LBW) yol açabileceğini göstermektedir. İlk olarak ellili yıllarda tanıtılan BPA, gıda kapları, gözlükler, kasklar, kağıt makbuzları ve gıda depolamak için kullanılan metal teneke kutuların kaplanması gibi günlük plastiklerin üretiminde kullanılır. Geniş kullanımı nedeniyle, hemen hemen herkes bileşiği kanlarında çeşitli seviyelerde taşır.

Araştırmacılar, doğumdan sonra anneden toplanan idrar örneklerini analiz ettiler ve yenidoğanlar hakkında bilgi doğum belgeleri kullanılarak toplandı. 2012-2014 yılları arasında yapılan çalışmaya toplam 452 anne-bebek çifti katıldı. Lbw bebekler bu çiftlerin 113’ünü oluştururken, kalan 339’luk kontroller eşleştirildi.

BPA önceki çalışmalarda insanlarda toksik olarak gösterilmiştir. Örneğin, maddenin tiroid bezi yoluyla endokrin sistem veya hormonal sistem için yıkıcı olduğu bilinmektedir. Tiroid boynunda büyük bir bezdir, hormonları salgılayarak büyümeyi düzenler.

Bileşik, BPA maruziyetini vücut kitle indeksi ölçümleri ile karşılaştırmak için idrar analizinin kullanıldığı obezitenin artmış oluşumunda rol oynamıştır. Ayrıca çocuklarda beyin ve davranış gelişimini etkilediği gösterilmiştir.

Yeni bir çalışma, BPA ve lbw yenidoğanları arasında benzer bir korelasyon olduğunu ve bağlantının bebek kızlarında daha belirgin olduğunu göstermektedir. Michigan State Üniversitesi’nden Dr Almudena Veiga-Lopez tarafından yönetilen bu özel deney, annenin kanını ilk trimesterde, doğum sırasında ve doğumdan sonra göbek kordonundan test etti. Testler, BPA ve konjuge BPA seviyelerini göstermek için yapıldı, maddenin vücut tarafından işlendikten sonraki formu olarak.

Bulgular, annenin kanındaki BPA’DAKİ her iki kat artış için, bebeklerin (hem erkek hem de kadın) ortalama 55g daha az, ancak kadın gebeliklerinde 183g’ye kadar daha az olduğunu göstermektedir.

Dünya çapında hükümetler ve sağlık düzenleyicileri, BPA üzerindeki zararlılıkta değişen pozisyonlara sahiptir ve araştırmacıların maddenin gerçekten toksik olup olmadığını araştırmaya devam etmeleri gerektiğini vurgulamaktadır.

Kanada, BPA kullanımını yasaklarken, İsveç ve Türkiye, bebek maması ve içecek kaplarında kullanımını önleyen kısmi bir yasak yayınladı. Bununla birlikte, İngiltere’nin gıda Standartları Ajansı da dahil olmak üzere ABD ve AB, hala insanlarda bulunan mevcut seviyelerin zarar görebilecek seviyelerin altında olduğunu belirterek kullanımına izin veriyor. Madde Amerika’nın Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından üst üste üç yıl boyunca gözden geçirildi ve AB bu yıl Ocak ayında son görüşlerini yayınladı.

Tavsiye

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?