Parazit 2019 Filmin Konusu ve Fragmanı

/ 21 Temmuz 2019 / 79 / yorumsuz
Parazit 2019 Filmin Konusu ve Fragmanı

Kore’nin en mükemmel uzun metrajlı filmlerinden Parazit, harika kurgusu ve mükemmel senaryosu ile Cannes film festivalinde “En İyi Film” dalında oylamaya sunulmuştu. Diğer güçlü filmler karşısında Altın Palmiye’yi alamasa da, çoğu sinema çevresince büyük takdir alarak bu alanda ne kadar mükemmel bir yapıt olduğunu gösterdi. Tabii ki Gala’ya katılmadığımız için filmi tam olarak izleyemesek de sadece fragmanı bile bu konuda ne kadar güçlü bir yapım olduğunu bize gösterdi.

Okja, Cinayet Günlüğü, The Host ve Snowpiercer gibi filmlerden tanıdığımız Bong-Joon Ho, yönetmen koltuğunda otururken, yine Joon-ho Bong ile birlikte Jin Won Han, senaristliğini üstlenmektedir. 132 dakikalık uzun metrajlı bu filmde, kimi zaman gerilecek, kimi zaman dramatik olaylar karşısında duygularınıza yenik düşecek ve kimi zamanda aksiyon sahnelerine tanıklık edeceksiniz. Kısacası bu filmde, tüm duyguları bir arada deneyimleyecek sahneleri bol miktarda izleyeceksiniz.

Kasım’da gösterime sunulması beklenen film, Güney Kore’nin Dünya sinemasına kazandırdığı önemli yapıtlardan biri olarak görülüyor. Resmi Kore dili ile sunulan film, Türkiye’de ise dublajlı şekilde sinemaseverler ile buluşacak. Filmin başrolünde, komedi filmlerinin Kore’deki “üstadı” olarak bilinen Kang-ho Song yer alırken, Kang-ho Song’a eşlik eden diğer oyuncular ise; JaeWook Park, Hyun Seung-min, Sun-kyun Lee, Yeo-jeong Jo, Woo-sik Choi, Hyae Jin Chang, So-dam Park, Seo-Joon Park, Kang Echae, Andreas Fronk, Jung Hyeon-jun, Myeong-hoon Park, Pak Hyo-Shin, Jung Ik-Han, Lee Joo-Hyung, Jeong-eun Lee, Ji-hye Lee ve Keun-rok Park gibi Kore’nin ünlü oyuncularıdır.

Filmin Konusu

Farklı iki ailenin yaşamını dramatik bir dille betimleyen filmde, ailelerin özellikle Kore savaşı sonrası, içler acıtan halleri ve ilişkileri tüm çıplaklığı ile konu edinmiş. Kore dışından gelmiş olan yeni bir kişi, ailelerin hayatına girerek derin karmaşıklıklara neden olmakta ve bu da ailelerin birbirinden dağılmasına ve düşman olmasına sebep olmaktadır. Parazit gibi çoğalan bu kin ve öfke, bir süre sonra yerini ölümlere, hastalıklara ve açlığa bırakmıştır. Bu paraziti yok etmek de yine filmin başrol oyuncusu Kang-ho Song’a kalmıştır. Bakalım Kang-ho Song, bu paraziti ortadan kaldırarak ailenin tamamının bir felakete kurban gitmesinin önüne geçebilecek mi hep birlikte göreceğiz…

Orijinal Fragman izle: