Papatya Çayının Mucizeleri

/ 19 Mayıs 2020 / / yorumsuz
Papatya Çayının Mucizeleri

Papatya bitkisi ailesinin üyesi olan Papatya, 10 ile 60 santimetre boylarında olup bahar aylarında yetişir. Ortası sarı, kenarları beyaz çiçek açan harika kokan güzel kokuya sahip olan papatyanın içinde bazı fenolik bileşimler ve uçucu yağlar olduğu saptanmıştır.  Bitkisel tedavi metodu şeklinde kullanılmaktadır. Daha çok yararları sakinleştirici olmasıdır. Papatya çayı, zengin uçucu yağlara sahip olan halk içerisinde ilaç şeklinde çok farklı sağlık sorunlarında kullanılmaktadır. Günümüzdeki araştırmacılar şeker hastalığı ve kanser de dahil, birçok hastalıkların iyileşmesinde metotlarında papatya çayı etkileri hakkında araştırmalar bulmuşlardır.

Papatya Çayının Mucizevi Yararları

 Papatya çayı tüketen kişilerin pek çoğu, papatya çayının faydaları hakkında bir kısım bilgileri biliyor olabilirler. Fakat papatya çayı yararları sayılamayacak kadar diyebiliriz aslında.

 • Sindirim problemleri gaz, şişkinlik, mide sistemi spazmı, bağırsak spazmı gibi sorunları önlemede destek olur.
 • Uyku bozukluğu problemlerinde yardımcı olur. Uyumadan önce yarım saat önce içilmiş olan bir bardak papatya çayı uyku konusunda rahat olmanızı sağlar.
 • Papatya çayı, var olan iltihabın giderilmesine katlı sağlar.
 • Adet sancılarında krampların ve kasılmaların hafiflemesine yardımcı olur.
 • Ödemi atan şişkinliğe sebep olan etkileri yok eder ve papatya çayı, idrar söktürücü ile daha rahat olmanıza yardımcı olur.
 • Diş ağrısı çekenlerin ağrılarını hafifletir.
 • Bademcik iltihabı, farenjit, boğaz ve ağız iltihaplarında gargara şeklinde tercih edilebilir.
 • Yara iyileştirici özelliği önemli rol oynar.
 • Deri döküntüsü problemi olanlar dıştan kompres yaparak problemlerini yok edebilirler.
 • Ilık şekilde bebeklere verilen papatya çayı, bebeklerin gazını almasına yardımcı olur. Ayrıca da bebeklerin rahat uyumasını sağlamış olursunuz.
 • Emziren anneler gün içerisinde 2 bardak tüketerek, süt artırma işlemi için tercih edebilirler.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Burada papatya çayını tüketirken dikkat edilmesi gerekenler içerisinde papatya çayı içenler çok fazla papatya çayını içmemelidirler. Çünkü bütün bitkilerde olduğu gibi papatya çayının aşırı olarak tüketilmesi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Gün içerisinde 4 bardaktan daha fazlası önerilmez. Özellikle de kurutulmuş papatya satın alınacak ise güvenli aktarlardan satın almak bu konuda dikkat çekmenizi istediğim konulardan biridir. Doğru kurutma yöntemi ile kurutulmuş olduğundan ve saklama şartlarının güvenli olduğundan emin olmak gerekir.

 Nasıl Hazırlanır?

 Papatya çay tarifi herkes tarafından pratik olarak yapılabilir. Papatya çayı tarifinde 5 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş papatyanın üstüne yarım litre suyu ilavesi ile hazırlanır. 5 dakika, çayın demlenmesinin ardından hazırlanan papatya çayı süzülerek çay içilebilir. Papatya çayının şeker eklenerek içilmesi önerilmez.

 ​​​​​​​Bundan dolayı da eğer çayın tadı hoşunuza gitmiyorsa, çay içerisine bal koyabilirsiniz. Birkaç damla limon ekleyerek çayın tadı, damak tadına göre tüketilebilir. Bunun dışında diyet ya da zayıflama esnasında tüketiliyor ise öğün arası içilmesine dikkat ediniz. Papatya çayı, diğer bitki çaylarında olduğu gibi gün içerisinde 2 bardaktan fazla önerilmiyor.

Papatya Çayı Uykuyu Nasıl Etkiliyor

 Genel olarak papatya çayının birçok birey bakımından bilinen bir yararı vardır. Bu fayda; uyku kalitesinin arttırdığı yönündedir. Bireyin geceleri uyuyamıyor olması veya uyku esnasında hafif uyku uyumasından dolayı uykusunun kimi zaman bölünmesi gibi sorunlar söz konusu olabilir. Bu duruma engel olmak için papatya çayı oldukça tavsiye edilenler arasında yer almaktadır.  Fazlaca duyulan faydalar içerisinde uyku kalitesinin en güzel seviyeye geldiği söylenebilir. Bunun sebebi ise papatya çayının içerisinde barındırdığı bileşenlerdir. İçerisinde apigenin isimli antioksidan vardır. Bu madde ise insanlarda  uyku halini uyandırmakta ve rahat uyku destek olur.