Oyun Bağımlılığının Nedenleri Nelerdir? Nasıl Oluşur?

/ 25 Kasım 2018 / 152 / 1 Yorum
Oyun Bağımlılığının Nedenleri Nelerdir? Nasıl Oluşur?

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte dijital oyunlara olan ilgi ve bağımlılıkta oldukça çok artış göstermiştir. Neredeyse tüm evlerde yer alan bilgisayar, telefon ve tablet gibi teknolojik aletler yediden yetmişe herkesi dijital oyunlara itmektedir.

Bu durum her ne kadar kişilerin zevki ve eğlenceli bir vakit geçirmesini sağlasa da bu durum insanları dijital oyun bağımlısı haline getirmiştir. Bu ise insanların uzun süre oyun oynamaya bağımlı hale getirmesini, hayatın olağan akışından uzaklaşılmasını, günlük yaşantıda yer alan işlerin ve sorumlulukların aksatılması gibi birçok probleme neden olmaktadır. Dijital oyun şirketleri bu durumun farkına vararak günümüzde en çok gelişen ve büyüyen bir sektör haline gelmiştir. Dijital oyunlar insanların arz ve talep meselesine bağlı olarak değişim göstermektedir. Bunun yanı sıra insanların dijital oyun oynamak için pek çok sebebi yer almaktadır. Bu sebeplerden listeleyerek kısaca bahsetmek gerekirse;

  • Boş Zamanın Değerlendirilmesi
  • Stresten Uzaklaşma ve Rahatlamak
  • Eğlenceli Vakit Geçirme İsteği
  • Olumsuz Koşullardan Uzaklaşmak
  • İçe Kapanık Bir Yaşam Sürmek
  • Farklı Kişiler ile İletişim Haline Geçmek
  • Sürekli Yarış İçerisinde Olmak

Yukarıda belirmiş olduğumuz maddeler dijital ortamda oynanan online oyun bağımlılıklarının nedenleri arasında yer almaktadır. Oyun bağımlısı olan insanlar hayat kontrollerini kaybederek yaşamsal faaliyetlerini kısıtlamaktadırlar. Asosyal bir yaşam tarzını benimseyen bu insanlar her ne kadar bilgisayar başında iyi bir iletişim halinde olsalar bile gerçek hayatta bu tutumlarını sergileyememekte ve içine kapanık bir hayat sürmektedirler.

Online Oyun Bağımlılığı Nasıl Engellenir?

Dijital ortamlarda sağlanan online oyunlar insanların bir yarış içerisinde olmasını sağlayarak kişileri bağımlı hale getirmektedir. Eğer sizlerde bu bağımlı halden kurtulmak istiyorsanız ilk olarak elinizde bulundurmuş olduğunuz dijital materyallerden kurtulmanız gerekmektedir. Bunu sağlamanız bu bağımlılıktan kurtulmanızın en önemli adımı olacaktır. Yeni bir arkadaş çevresi edinerek dışarıda vakit geçirmeniz sizleri bu bağımlılıktan kurtarabilecek diğer etkili öneriler arasında yer almaktadır.

Oyun Bağımlılığının Nedenleri Nelerdir? Nasıl Oluşur? (1 Yorum)

  1. Oyun bağımlılığının en olumsuz yönlerinden birisi de obezite ve asosyal olmaktır. Oyun elbette oynanabilir fakat günde 8-10 saatin üstü bilgisayar başında vakit geçirmekte olmaz.