Okul Öncesi Çocukların Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

/ 11 Nisan 2020 / / yorumsuz
Okul Öncesi Çocukların Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Eğitimim verileceği ilk yer olarak temeli sağlam iyi yetiştirilen aile bireyleri tarafından sağlanmasıdır. Çocuklarda doğumdan itibaren 0-6 yaş aralığı en iyi öğrenme çağlarıdır. Bu açıdan bebeklerde ve çocuklarda aileleri ile geçirdikleri zaman oyun aktiviteleri onların gelişimine katkı sağlayacaktır. Eğitici oyunlara ile onlara hem öğrenmeyi hem de beyin gelişimlerine katkı da bulunabilirsiniz. Çocukluk yıllarında kazanılan davranışların büyük bir kısmının yetişkinlikte bireyin kişilik kazanmasına, tavır, alışkanlık, inanç hayat içerisinde olan değer yargılarının biçimleneceği dönemlerdir. Bu dönem özellikle ailenin sorumluluğunda olan bir dönemdir, ailenin çocuğa aşılayacağı ve verebileceği en güzel eğitim aile yanında olmalıdır.

Okul öncesi eğitim ile çocukların okul hayatına daha aktif olduğu adapte olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır. Aynı zamanda okul öncesi eğitim ile başlayan çocuklara okul hayatlarında çok daha başarılı oldukları gözlemlenmiştir. Çocuklarda beyin gelişimin %75 ini çocukluk yıllarında yani 0-6 yaş aralığında tamamlamaktadırlar. Eğitimde çocuğun ve ailenin etkin katılımını sağlamak. Çocuğa verilen eğitimde onun da gereksinimleri göz ardı edilmemelidir. Demokratik bir anlayış yaklaşımı ile yetiştirilmeli. Türkçeyi doğru ve güzel konuşmaları konusunda yardımcı olunmalıdır. Çocuğunuza öz denetim sorumluluğunu vermelisiniz. Bırakın kendi karar versin bazı konulara. Örnek verecek olursak odasını kendi toplamasına müsaade edin size yardım etmesine sofralarında çatal kaşık gibi araçları vererek yardım etmesini sağlayabilirsiniz. Çocuğa verilen sorumluluk aşısını küçük yaşta alıştırmak ileri ki hayatında sorumluluk sahibi olma konusunda zorlanmadan etki yaratacaktır.

Merak ettiği her şeyi soracaktır. Sorularını sabırla cevaplayın ki ne olduğunu öğrenme konusunda bilinçli bir birey olsun.