Ödem Atmak İçin Bal

/ 17 Ekim 2020 / / yorumsuz
Ödem Atmak İçin Bal

Havaların ısınması ile beraber vücuttaki ödem oranı da artıyor. Pek çok sağlık problemlerinin temelinde yatan ödemden kurtulmanın yolu spor, diyet ve doğru beslenme ile gerçekleşiyor. Hayatımızı ciddi olarak zora sokan ödemden kurtulmak, beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmekten ve spor yapma alışkanlıkları ile kazanabilirsiniz. Yaz aylarında öncelikle herkes bolca su tüketmeli. Spor yapanlar ise daha çok su içmeli. Hareketsiz yaşam, fazla kilo, diyabet, tuzlu ve karbonhidrat olarak beslenme alışkanlıkları ödemi olumsuz olarak etkilemektedir.

İlk olarak tuz olmak üzere kahve ve hamur tatlıları ödemin en büyük sebepleri arasında sayışlır. Ekstra tuzu, şekeri ve hamur işlerini tüketememeye özen göstermelisiniz. Canımız tatlı çektiğinde bir kase yoğurdun üzerine bir kaşık ham bal dökerek tatlı ihtiyacımızı en doğal şekilde yok edebilirsiniz. Çaya ve kahveye şeker atmadan deneyin. Metabolizmamızı hızlandırmak ve midemizi güne hazırlamak için sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı bal eklediğimiz suyu içebiliriz. Ayrıca da sabah kahvaltısı yapmadan evden çıkanların kesinlikle de bu yöntemi denemelidir.

Spor yapanlar günlük enerjilerini sağlıklı yollardan karşılamak için kesinlikle bal tüketmelidir. Profesyonel sporcular baldan oldukça çok yararlanır. Bal, kasların geri kazanımı için önemli olan B1, B2, B3, B5 ve C vitaminlerini barındırırlar. En önemlisi de antioksidan özelliği olan bal hücrelerin yenilenmesine yarar sağlar.

Yaz aylarında çocuklarını spor yapan çocuklarına tavsiye etmeleri gerekmektedir. Bal ve arı ürünleri yedirmelidir. Ham ve katkısız bal, kas gelişmesinde oldukça olumlu rollere sahiptir.

Ofis çalışanları iş yoğunluğu nedeni ile de bazen su içmeyi unutabiliyorlar. Üstüne bir de hareketsizlik eklenince vücutta ödem oluşuyor ve ayaklarda ödeme oluyor. Bu açıdan da bir litre sürahi suya çubuk tarçın, limon, taze nane ve bir tatlı kaşığı bal ekleyerek hazırlanacak karşım ile bu duruma engel olabilirsiniz. Bununla birlikte kesinlikle de ofis içinde hareket etmek de gerekir.