Odanızda Telefon Bulundurmayın

/ 19 Mayıs 2020 / / yorumsuz
Odanızda Telefon Bulundurmayın

Yaşadığımız çağda cep telefonunun günlük hayatımızda çok kullanılmakta. Bu açıdan da telefonlarımızı sürekli olarak elimizden bırakmıyoruz. Nereye gidersek gidelim yanımızda bulunduruyoruz ve eğer evde unutmuşsak kendimizi kötü hissediyoruz. Bu durum geceleri de aynı şekilde peki cep telefonuyla uyumak, sağlığınız için nasıl sorunlara yol açabilir, hiç düşündünüz mü? İşte bu makalemizde geceleri cep telefonuyla uyumak gibi alışkanlıkların genel sağlığımız üzerindeki etkileri neler olur onun üzerinden bahsedeceğiz.

Şayet cep telefonunu yatağının yanına koyarak uyuyan insanlardan biriyseniz sağlığınıza şu anda hiç bilmediğiniz bir risk altına alıyorsunuz. Akıllı telefonlar, radyasyon yaymakta ve dolayısıyla, insan sağlığı için tehlike oluşturmaktadır.  Bu durum, günün her anı için geçerlidir. Fakat özellikle uyurken cep telefonumuzu yakınımızda olması uykuya dalmakta zorluk yaşamamıza kabus görmemize ve gece birkaç kez uyanmamıza sebep olabilir.

Cep Telefonuyla Uyumak ve Zararları

Cep telefonuyla uyumak, vücutta kendi kendini düzenleyen fonksiyonların bir değişime girmesine neden olur. Örneğin biyolojik saat veya kalp ritmini olumsuz yönde etkiler.  Avusturalya’da yapılan bir araştırmada telefonla uyumak ve akıllı telefon kullanmanın erkeklerde kısırlık ve sperm kalitesinde düşüşe sebep olduğunu belirtmiştir. Cep telefonunuzu alarm olarak kullanmak içinse sadece yine kullanamazsınız. Bu açıdan da normal bir çalar saat alarak kullanılmalı. Telefonunuzu kapatmalısınız. Çünkü kullanmadığınız zaman bile telefonunuz çevreye elektromanyetik dalgalar yaymaya başlar.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise birçok kişinin yaptığı gibi, uyurken cep telefonunuzu şarj ettiğiniz sırada yastığın altına çok yakın mesafe olması oldukça zararlı. Cihazın fazla ısınması sebebi ile patlaması, yüz veya ellerinizin yanabilir. Birçok yastık çok çabuk ateş alan maddelerden olduğundan dolayı uyurken büyük tehlikeye sokar, çünkü çevremizde olan bitenin farkında değiliz uyurken.

Ayrıca da cep telefonuyla uyumak, aksiyete oranını yükseltmekte. Sürekli uyanık oluruz, bir şey olmasını bekleriz, bir mesaj veya bildirimle gece uyanır, e-mail bakarken uyku kalitesi bozulur. Bu alışkanlık stres, uykusuzluk, zayıf konsantrasyon, bilişsel sıkıntılara verimsizlik, kabus görme ve baş ağrısı gibi problemlerine neden olur.

Cep Telefonu Nasıl Kullanılır

 • Aramalarınızı kısa tutun ya da uzarsa birkaç dakikada bir öteki kulağınıza telefonu almaya dikkat edin.
 • Eğer mümkünse aramaları “hands-free” sistemiyle kullanın.
 • Telefonu kulağınızın ve başınızın dibinde bulundurmaktan vazgeçin.
 • Çocukların cep telefonu kullanmasına kesinlikle engel olun oyuncak olarak bile izin vermeyin.
 • Sinyalin düşük olduğu yerde cep telefonuyla konuşmayın, neden derseniz bu açıdan da cihaz daha güçlü radyo dalgaları yaymaktadır.
 • Cep telefonunuzu vücudunuz üstünde değil erkekler özellikle pantalonun arka cebine koymayı tercih ediyor fakat çantanızda vs. taşıyın cildinize dokundurmayın.
 • Masa veya sehpanızda bir metre kadar uzağınızda tutmaya daha dikkatli olunuz.
 • Gördüğünüz gibi cep telefonuyla uyuma davranışınızdan kurtulmak için telefon kullanmaya biraz daha dikkatli olmalısınız.
 • Geceleri, dinlenmek ve uyumak en sağlıklı hareket olacaktır. Böylece gün içinde kullanacağımız enerjiyi alabilirsiniz. En mantıklısı uyandığımızda da cep telefonundan uzak durmak ve işe gitmek için evden çıkana kadar almamak.
 • Cep telefonuyla uyumak ve diğer elektronik aletleri abartılı olarak kullanma konusunda uykumuzun kalitesi artacak ve stres seviyemiz en aza inecektir.
 • Bu konudaki araştırmalar kesin bir sonuca elde edilememiş fakat yine de uyuduğunuz odada telefon, televizyon veya bilgisayar bulundurmamaya daha dikkat ediniz.

Odanızda elektronik aletler varsa da bunları kapatıp fişlerini çekerek uyumaya devam ediniz. Uyumadan önce modemi kapatın ve cep telefonunu kullanmamaya dikkat ediniz.