Mutluluk, İnsan Ne İle Mutlu Olur?

/ 22 Temmuz 2019 / / yorumsuz
Mutluluk, İnsan Ne İle Mutlu Olur?

Çoğu insan, çok büyük şeylere sahip olarak mutlu olurken; kimisi ise sadece ufak bir gülümseme ile dahi mutluluğu sonuna kadar yaşayabilmektedir. Bu durum, kişilerin bilinç altı yaşayış biçimlerine ve beklentilerine bağlı olarak değişebilir. Peki, mutluluk bu kadar basitken, neden daha zor olanı seçiyor ve mutsuzluk için elimizden geleni yapıyoruz? Değer yargıları, toplumun en değişmeyen özellikleri olması gerekirken neden en çok değişen özellikleri oluveriyor? Dahası insanlar, neden sevdiklerinin mutluluğunu artık geri plana atarak sadece kendi mutluluklarını bir haza dönüştürüyor?…

Mutluluk Basit Bir Olgu mu?

Kişilerin mutlu olabilmesi için esasında çok şey var. Sahip olduğu organlar, yetiler, aile, sevdikleri ve daha birçok şey, esasında başlı başına birer mutluluk kaynağı. Bunlardan bir ya da birkaçına sahip olmamak, mutluluğu azaltmaz, çünkü diğerleri mutluluğun kaynağı olarak hep kalmaya devam eder. Onları görmezlikten gelmek, dumanı havalara dağılan bir ateşin varlığını inkar etmek gibidir. Yani, duman varsa kaynağı ateş de vardır.

Mutlu Olmak İçin Neler Gerekli?

Mutlu olabilmek için 5 duyu organından birine sahip olmak yeterlidir. Dokunmak, görmek, duymak, koklamak ve tatmak. Eğer bunların sadece birine dahi sahipseniz, bu sizin mutlu olmanızı sağlayacak duyguları harekete geçirmek için yeterli olacaktır. Hepsine sahipseniz, esasında mutsuz olmak için hiçbir nedeniniz yok demektir.

Bunun için mutlu olmanız için evlere, şatolara, milyonluk ev ve arabalar ya da en fiyakalı kıyafetlere sahip olmanız gerekmez. Sevdikleriniz, aileniz ve sahip olduklarınız sizin 5 duyu organınızdan herhangi biri tarafından algılanıyorsa; bu durumda Dünya’nın en mutlu insanı olmak için yeterince gücünüz ve varlığınız var demektir.

Kafaya takmamak ve endişelerden uzak durmak, mutluluğunuzu arttırır, pekiştirir.