Mutlu Çocuk Yetiştirmenin Sırları

/ 22 Kasım 2019 / 8 / yorumsuz
Mutlu Çocuk Yetiştirmenin Sırları

Mutluluk henüz anne karnındayken başlıyor. Annenin sakinliği, huzuru ve mutluluğu bebeğin ruhsal gelişiminde, iç dünyasında önemli rol oynuyor. Bebek dünyaya geldikten sonra ise ailenin bir arada olması ve mutlulukları beraber yaşamaları çok önemlidir. Anne, babanın sıcaklığını hisseden ve şefkatli yaklaşımı yaşayan bebek daha huzurlu oluyor.

Aslında bu sevgi paylaşımında mutluluğu artan ve huzurlu olan tek başına bebek değil. Anne, baba ve bebek üçgeninde mutluluk ailenin tüm bireylerini etkiliyor. Hayata vakıf olmuş ebeveynler için, kendi küçük mucizelerine bakmak, dokunmak, masum yüzünü seyretmek ve küçücük ellerini tutmak tarifi olmayan bir mutluluk. Bu nedenle kendi yaşam yolculuğunuzda bu mutluluktan mahrum kalmamak, kendinizi yenilemek ve yavrunuza daha fazla sevgi verebilmek için beraber yaşayacağınız hiçbir anı ertelemeyin. Bebeğinize, bakımı dışında zaman ayırın. İlk günden onunla iletişim kurmaya başlayın. Babalar, eşlerinizi yalnız bırakmayın. Bebeğiniz ne kadar uslu olursa olsun ve kaçıncı çocuğunuz olursa olsun, annelerin sorumluluğu öylesine büyük ki. Küçücük bebeğinizin hayata tutunmasını sağlayan anneler yansıtmasalar da içten içe stres yaşarlar. Bebeğin sağlığını, bitmek tükenmek bilmeyen ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışan anneler bu süreçte ister istemez stres yaşarlar. Dolayısıyla sizin eşinize vereceğiniz her türlü destek onu rahatlatacaktır.

Hayat, şehir, maddi kaygılar, yaşanan olumsuzluklar, stres hepimizden bir şeyler çalarken kendi dünyanızdaki mutluluğu koruma altına alın.

Bırakın bebeğinizin büyümesine paralel siz de olgunlaşın. Onu korumak, ona bakmak size tarifi olmayan duygular yaşatacak. Anne ve babalarınızı daha çok sevecek ve onların sizin için neler yaptığını daha iyi anlayacaksınız.