Meyve ve Sebzeler Mikroplardan Nasıl Arınır

/ 25 Ocak 2021 / / yorumsuz
Meyve ve Sebzeler Mikroplardan Nasıl Arınır

Meyve ve sebzeler mikroplardan nasıl arınır Marketten ve pazardan alınan meyve ve sebzeler hijyenikliği nasıl yapılmalıdır. Bu husus ile ilgili bulgular içerecek şekilde yazımızı tamamlayacağız. Yeşilliklerin nasıl hijyenik hale getirilmesi ve saklanması husussu ile ilgili çoğu değişik uygulamalar yer almaktadır. Ancak biz sizin amacıyla en tanınan yöntemleri açıklayacağız. Genel olarak tüketilen en çok marul, kıvırcık, roka ve maydanoz gibi yeşillikleri temizlerken çok dikkatli ve su ile yıkanmalı. Çünkü bu yeşillikler toprağa çok yakın yetiştiği amacıyla çoğu türde mikroorganizma, balçık kalıntıları hem de böcek bile bulunmaktadır o sebzelerin üstünde bu yönden çok dikkatli bir şekilde yıkanmalıdır.

İlk yapılması lüzum eden şey yeşillikleri yıkamadan evvelce ayıklamanız gerekiyor. Kök kısımlarını mutlaka ayırın zira en çok mikroorganizma ve balçık kalıntıları kök evresinde olur. Bu kısımlarını kesmeniz yıkama suyunuza daha az oranda toprak ve balçık bulaşmasına yardımcı olacaktır.

En tanınan yöntemlerden biri sirke

Yeşilliklerinizi bekleteceğiniz kabın içerisine 1/3 oranında ‘natural’sirke tabi yoksa normal sirkede olabilir bunu kabın içerisine dökün. Yeşilliklerinizi sirkeli suyun içerisinde en az 15 dakika kadar bekletin. Fazla bekletmemeye çalışın, zira vitamin değerleri gidebilir.

Limonlu ya da karbonatlı su

Şayet sirkeli suyu sevmiyorsanız, limonlu ve karbonatlı su da işinizi yapabilirsiniz. Aynı miktarlarda su içerisine tekrar limonlu su hazırlayarak içerisine biraz karbonat ekleyebilir, yeşilliklerinizi bekletebilirsiniz.
Bekleyen yeşilliklerinizi tekrar su altında tekrar tek tek yıkayarak havlu bir bezin üstüne koyun. Hafifçe nemini aldıktan sonra hava almayan bir saklama kabının içerisine havlu serin ve yeşilliklerinizi yerleştirip ağzını sıkıca kapatın. Sonuç olarak yeşilliklerinizin uzun vakit vitaminleri koruyacak ve taze kalacaktır.

Kabuklu meyve sebzeler nasıl yıkanır ve nasıl saklanır?
Buradaki en evvelcelikli nokta yıkayacağınız sebze ve meyvelerin hepsini aynı anda temizlemeyin. Sebze ve meyve yıkanma programı değişik olmasından ötürü sağlığınız yönünden tehlike yaratabilir. Farklı tarlalarda yetişmiş üstünde değişik tarım ilaçları uygulanmış olan diğer parazitlerin etkileri altında kalmış bütün sebze ve meyveleri bir arada yıkama prosedürü yaparsanız kendi üzerlerinde tespit edilen parazitleri birbirlerine bulaştırmış olursunuz. Yani sebze ve meyvelerinizi çeşitlerine göre ayrı ayrı temizlemelisiniz.
Sirkeli suda bekletin
Sağlıklı bir şekilde yıkama programı uygulanan meyve ve sebzelerinizi 1/3 oranın sirkeli suda 20-25 dakika bekletebilirsiniz. Beklettiğiniz, meyveleri ve sebzeleri sonrası tekrar musluk altında tekrar su ile tekrar yıkamaya özen gösterin. Bu sayede sirkeli su, anti bakteriyel özelliği yardımıyla natural bir antiseptik prosedürü gösterecektir.

Kalın kabuklu olanları mutlaka iyice fırçalayın 
Örneğin; kavun, karpuz, portakal ve muz gibi meyvelerin kabuklu oluşundan ötürü kabuğunu yemiyorum diye düşünüp, yıkamaya ehemmiyet vermeyebilirsiniz. Ancak kabuklarda tespit edilen bakteriler ve kimyasallar yiyeceğin meyvesine yani amacıylae geçmesine beneninize basitçe girmesine çağrı çıkarırsınız. Bunu gerçekleştirmek yerine kalın kabuklu meyve ve sebzeleri bol su ile bir fırçayla iyice ovalayın.

Tavsiye

Alıç Meyvesinin Faydaları