Metabolizmayı Hızlandıran Detoks Tarifleri

/ 20 Ekim 2020 / / yorumsuz
Metabolizmayı Hızlandıran Detoks Tarifleri

Detoks bağırsak be böbrekleri harekete geçiren toksinlerin atılımına yardımcı olan diyet listelerinin yanında içilmesi gereken bir metabolizma hızlandırmasına yaran bir içecektir.

 

Böbrek detoksu diyeti

Böbreklerinizi yılda en az bir kez temizlenmelidir bu da detoks suları ile yapabilirsiniz. İlk olarak hangi yiyecekleri yemeniz ve yememeniz gerektiğini bilmelisiniz çünkü bu yiyecekler böbrek fonksiyonlarınızı etkileyebilir. Bunlara örnek olarak kahve, mercimek, ceviz ve erik gibi zararlı olan vücudumuzda bırakan yiyeceklerle fazla tuz tüketmekten vazgeçmelisiniz. Çünkü vücuttaki ürik asit seviyelerini yükselttiklerinden dolayı pürin açısından fazla olan yiyecekleri tüketirken dikkat ediniz. Bunlar hangi besinler derseniz şöyle sıralayabiliriz:

 

  • Sardalye
  • Hamsi
  • Sosis ve işlenmiş et
  • Sakatat
  • Bakliyat

Benzer yüksek potasyum içeriğine sahip gıdaları tüketirken çok dikkat etmelisiniz. Çünkü bu besinler böbrek hastalığı olan veya genel olarak böbrekleri zayıf olan insanlar metabolizmayı yavaştır.  Şayet böyle bir rahatsızlığınız varsa ıspanak, portakal, lahana ve patatesten gıdalarını yemekten kaçının.

 

 

Büyük porsiyonlar yerine küçültmelisiniz. Çünkü bazı gıdaları çok tüketmek böbreklerin daha fazla çalışmasına neden olur ve bu da Özellikle bunlar hayvansal ürünler ise çok fazla tüketmek olumsuz sonuçlara neden olabilir. Onları diyetinizden çıkarmayın fakat az miktar da yemelisiniz. Aşağıdaki gıdaları çok fazla tüketmeyiniz.

 

  • Kırmızı et
  • Beyaz et
  • Laktoz ürünleri ve türevleri
  • Yumurta
  • Şeker tüketiminizi azaltın

 

Çok fazla şeker yemek diyabet ve yüksek kolesterol gibi böbrek hastalıklarına yol açar. Bu açıdan da sağlıklı böbrekler bile şeker ve doymuş yağ oranı çok olan yiyecekler tükettikçe işlevini kaybeder.

 

Böbrekleri temizlemek için ne tüketmeliyiz?

Detoks diyetini arka arkaya yapmamalısınız. Deneyebileceğiniz bazı detoks etkisi yapan besinler: brokoli, enginar, ananas, soğan ve maydanoz. Bu gibi yiyecekleri yerken, diüretik içecekleri de tüketebilirsiniz. En iyi seçenekler: maydanoz, anason, kara hindiba ve at kuyruğu içeren besinlerdir. Bu besinleri sadece biraz su ile kaynatıp içmeniz yeterli. Bu detoks suyunu bir haftada bitecek şekilde yapın ve için. Fakat taze olarak tüketmelisiniz.

 

Bir litre su ile at kuyruğu kaynatın ve buzdolabında saklayabilir ve 15 gün boyunca içebilirsiniz. Diüretik diyetiyle birlikte içilen bu içecekler, böbreklerinizi temizlemeye birebirdir.

 

Bolca su için

Her gün kişinin 2 ile 3 litre arası su içmesi gerekiyor. Su, böbreklerinizi yormayarak, problemsiz bir şekilde çalışmasına destek olur. Şayet  fazla protein tüketiyorsanız, su alımınızı bir veya iki bardak daha fazla tüketebilirsiniz.