Metabolizma hızını arttırmanın püf noktaları

/ 20 Kasım 2018 / / 1 Yorum
Metabolizma hızını arttırmanın püf noktaları

Sonbahar ve kış aylarında metabolizma hızımız yavaşladığı için vücudumuzda toksinler, yağlar birikebilir. Bahar dönemi geldiğinde de metabolizma hızımızı arttırmak için bazı yöntemleri deneyebiliriz. Bazı kişiler Detoks yaparak metabolizmalarını hızlandırabilirler. Ancak her Detoks her kişiye uygun değildir.

Kişi kendi sağlığına ve vücuduna uygun olan detoksları uygulamalıdır. Erkeklerin metabolizma hızı kadınlarınkine oranla daha hızlıdır. Bazı kişiler ne kadar çok fazla yemek yese de kilo alamaz, bazı kişiler ise az miktarda kalori alsa bile kilo alabilir. Bunun sebebi ise her bireyin metabolizmaları farklı şekilde çalışır. Sabah uyanınca aç karnına içilen bir bardak su metabolizma çalışma hızımızı arttırır. Su içerken sıcak su içmeyip soğuk su içmeniz metabolizma hızınızı arttırabilirsiniz. Soğuk su içildiğinde vücut o besini kendi ısına getirmeye çalışmak için daha fazla enerji üretip metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Gece uyurken metabolizma hızımız yavaşlar bu yüzden sabah uyandığımızda kahvaltı yaparak metabolizma hızımızı arttırmamız gerekmektedir.

Metabolizmayı Arttırma Yöntemleri

Metabolizma hızımızı arttırmak için 3 ana öğün 3 ara öğün şeklinde beslenmeyi ihmal etmeyin. Öğünlerimizin arasında yaptığımız ara öğünler metabolizma hızımızın yavaşlamasına engel olur. Öğünlerimizde meyve ve sebze tüketerek metabolizma hızımızın artmasına neden olabiliriz. Akşam yemeğinizi geç yerseniz eğer metabolizma hızınız yavaşladığından dolayı kilo alabilirsiniz. Gün içerisinde egzersiz yaparak metabolizma hızınızı arttırıp çok kısa bir sürede yağlarınızı yakabilirsiniz. Mesela asansöre binmek yerine merdiven kullanmak metabolizmanızı daha hızlı çalıştırır. Ağırlık çalışmanız vücudunuzda kas oluşumuna neden olurken metabolizmanızın da hızlanmasına neden olur. Yemeklerinizde veya salatalarınızda kullandığınız baharat miktarını arttırmanız metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlar. Baharat çeşitlerinden olan kırmızı pul biberin daha çok metabolizma hızlandırıcı etkisi olduğundan her öğünde tüketilmesi oldukça sağlıklıdır. Öğünlerinizde protein ağırlık beslenerek metabolizma hızınızı arttırabilirsiniz.

Protein ağırlıklı besinlerin bazıları hindi, balık, fındık, tavuk, süt ve süt ürünleridir. Günde bir ya da iki bardak kahve içerek metabolizma hızınızı arttırabilirsiniz. Günde bir ya da iki bardak yeşil çay içmekte metabolizmamızı olumlu yönde etkiler. Düzenli uyumakta metabolizmayı olumlu yönde etkiler.

Metabolizma hızını arttırmanın püf noktaları (1 Yorum)

  1. Metabolizmanın yavaş olması çok kötü bir şey… Geçen televizyonda gördüm. Adamın biri de aynı bu şekilde, en sonunda kalın bağırsağı patlamış. Dışkı midede birike birike taşlaşmış.