Manzara resimleri nasıl olmalıdır? çekim yöntemleri var mıdır?

/ 5 Kasım 2018 / 1 views / yorumsuz
Manzara resimleri nasıl olmalıdır? çekim yöntemleri var mıdır?

Fotoğraf, normal insanlar için güzel görünebileceği bir etkinlik ise de sanatçısı için çok şey ifade eder. Fotoğraf kendi içinde, anı fotoğrafları, anlam ifade eden sanat fotoğrafları, manzara fotoğrafları, özel yerlerde kullanılacak profesyonel fotoğraflar gibi çeşitlere ayrılmaktadır. Fotoğraf çekmenin en güzel yanı fotoğrafa bakan kişilerin yüzünde mutluluğun yansımasını oluşturmaktır. İnsan ruhu güzel mekanlar, güzel manzaralar izleyerek huzuru yakalar. Yoğun bir yılın ardından hepimiz tatile çıkmak isteriz neden? Güzel manzaralar izleyerek ruhumuzu dinlendirmek ve yeni yıla enerjiyle dolmak için tatile gitmek isteriz. Herkes tatile gitme fırsatı yakalayamaz. Manzara resimleri çekim yöntemleri ile tatilde görecekleri manzaraları ayaklarına getirmek onlara büyük mutluluk verecektir. Manzara fotoğrafları ışığı doğru yakalanıp kompozisyonu zengin tutulduğunda güzel sonuçlar vermektedir.

Güzel Manzaralar İçin Sık Sık Gezin

Zihnimizde fotoğrafların nasıl güzel çekileceğini geliştirmek için sıklıkla gezilere gidilmeli manzara çeşitleri görülmelidir. Bir kere gidilen yere ikinci kere girmek kadraja farklı bakış açılarını sığdırmamızı sağlar. Manzara resimleri çekim yöntemleri arasında bakış açısı önemli bir noktayı oluşturmaktadır. İnsanların göremediği bakış açılarını yakalayarak, manzarayı o açıdan göstermek fotoğrafı farklı ve etkileyici kılacaktır. Bir manzara görüldüğünde hemen çekilen fotoğraf güzel fotoğraf değildir. Çünkü o kareyi kim bilir daha kaç kişi çekti. Çekilen fotoğrafın güzel ve farklı olmasını bakış açısı sağlar. Sıradan olmamak için kimsenin görmediği ve yakalayamadığı açıları yakalamaktır. Çekilmek istenen manzaranın fotoğrafın ne kadarında yer aldığı önemlidir. Çiçek fotoğrafı çekilecekse çiçek fotoğrafın üçte ikisinde, saksısı ise üçte birinde bulunmalıdır.

Düşük ISO ve Lenslerin Önemi

Deniz veya göl fotoğrafları sabahın ilk ışıklarında çok güzel çıkmaktadır. Sabahları doğudan gelen yatay ışıklar denizin veya gölün suları üzerinde yumuşak bir doku meydana getirecektir ki bu da manzaranın harika olmasına yardımcı olacaktır. Manzara resimleri çekim yöntemleri açısından film hızını düşük tutmak önemlidir. Işığın nereden geldiği, fotoğrafın çekileceği nokta, günün saati gibi nedenler etkili olsa da her zaman için düşük ISO ile çalışmak çok daha güzel sonuçlar verecektir. Manzara fotoğraflarında alan derinliği çok önemli değildir. Bundan dolayı makinenin f durağını 8, 9,11 gibi tutmak yeterli olacaktır. Manzara fotoğrafları geniş açılı lens ve teleobjektifle çekilmelidir. Geniş açılı manzara fotoğrafları için 18 – 135 mm, 28 – 75 mm objektifler, teleobjektif için 70 – 300 mm yeterlidir.