Kudret Narı Nedir?

/ 18 Eylül 2019 / / yorumsuz
Kudret Narı Nedir?

Kudret Narı Asya ve Afrika bölgelerinde, ülkemizde ise Bursa ve Yalova gibi bazı şehirlerimizde yetişmektedir. Tropikal bir bitkidir. Genellikle taze olarak tüketilen kudret narının tohumlarından kudret narı macunu ve kudret narı yağı yapılmaktadır. İçerisinde birçok vitamin barındıran kudret narı meyvesinin birçok hastalığa faydası bulunmaktadır. Özellikle mide ve bağırsak hastalıkları için kudret narı tüketimi önerilmektedir. Bunun yanında cilt hastalıklarından diyabete birçok rahatsızlığa da iyi gelen Kudret Narı bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.

   Bin derde deva olan Kudret Narının faydaları

 Mide ve bağırsaklarda oluşan bakterilerin üremesini önler. Sindirim sistemi enfeksiyonlarında tedavi edicidir. Düzenli olarak tüketildiğinde mide ve bağırsaklardaki problemlerin iyileşmesinde etkilidir. Ülser, gastrit, reflü, bağırsak tembelliği, kolit ve kabızlık gibi sorunları gidermek için düzenli olarak tüketilmelidir.

 Antibiyotik özelliği bulunan Kudret Narı sindirim sistemi fonksiyonlarını düzenler. Karaciğer sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. İçerisindeki likopen, lutein sayesinde çeşitli tümörlerin oluşmasını ve büyümelerini önler. Kanser hücrelerinin ise gelişmesini engeller. Kanserli hücrelerin yok olmalarına yardım eder. Kudret Narının meme kanserinin ilerlemesini durdurduğu ve hastalığın tekrardan nüksetmesini engellediği tespit edilmiştir.

 Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Birçok hastalıkla savaşır ve koruyucu etkisi vardır. İçerisindeki vitaminler sayesinde hücre yenilenmesini sağlar. Kan şekerini düzenler, diyabet hastalarının kullanması önerilmektedir. Karaciğer sağlığını destekler.

 Varis oluşumunu engeller, varis ve romatizmadan kaynaklı olan ağrılar için Kudret Narı macunu ile bacaklara ve ağrılı bölgelere masaj yapılması önerilir.

 Hemoroit tedavisi için kullanılır. Kadın hastalıkları, iltihap ve enfeksiyon oluşumunu önler. Guatr hastalığının oluşturduğu olumsuzlukları azaltır.

 KUDRET NARI NASIL KULLANILIR?

 Kudret Narını taze olarak tüketmek isteyenleri n çatal yardımıyla püre haline getirerek içine bir tatlı kaşığı bal ekleyerek günde bir kaşık aç karnına tüketmeleri gerekmektedir.

 Macun hazırlamak için 1 adet olgunlaşmış Kudret Narı meyvesinin çekirdeklerini çıkartarak küçük parçalar halinde doğrayın cam bir kavanoza koyun. İçine bir su bardağına yakın bal koyarak karıştırın. Kavanozun ağzını kapatın ve bir ay bekletin. Bekleme süresi bittiğinde sulanmış olacak. Her sabah aç karnına 1 tatlı kaşığı tüketin. Hazırladığınız macun cilt sorunları için kullanılacaksa bir parça macunu sorunlu olan bölgelere sürmeniz yeterli olacaktır.

 KUDRET NARINI KULLANACAKLARIN DİKKAT ETMELERİ GEREKENLER

 Herhangi bir hastalıktan dolayı tedavi gören kişilerin Kudret Narı tüketmeden önce doktorlarına danışmalarında fayda var.

 Kudret Narı günde bir kaşıktan fazla tüketilmemelidir. Kudret Narının fazla tüketilmesi çeşitli bağırsak problemlerine yol açabilir. Karın ağrısı ve ishale neden olabilir.

 Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde tüketilmesi önerilmemektedir.

 Düşük kan şekeri problemleri olan kişilerin Kudret Narı meyvesini veya macununu tüketmeleri sakıncaları olabilir. Şeker hastaları Kudret Narı Macunu tüketmek isterlerse ballı değil de zeytinyağlı olan macundan tüketmeliler.

 Kudret Narını çekirdekleri zararlı olabilir. Kudret Narı meyvesini teze yemek için ve ya macununu yapmak için çekirdeklerinin mutlaka çıkartılmış olması gerekir.