Küçük Baş Hayvan Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır.

/ 21 Ekim 2020 / / yorumsuz
Küçük Baş Hayvan Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır.

 

Küçük baş hayvan yetiştiriciliği uzaktan ne kadar kolay görünse de alından çok hassas bir konu olduğunun farkında olmalısınız. Gerek zorluğu ve gerekse maliyeti açısından sizi sarsabilir. Küçük baş koyun yetiştirebileceğinizden emin olunuz. Bir o kadar da zevkli olabilir hayvan yetiştiriciliği bu tamamen sizin düşüncenize bağlı bir durum.

Neden koyun yetiştirmek istediğinize karar veriniz. Küçük baş hayvancılık neden yetiştirmek isteğinizi belirleyin örneğin yünlerini, derilerini, etlerini ve sütlerini satarak para kazanmak, çiftçiliği zevkli bir uğraş olarak görüp organik et ve diğer ürünlerinden faydalanmak, bitki örtüsü kontrolü veya bir evcil bir hayvana sahip olmak. Baştan anlamanız gerekiyor ki bu çok amaçlı olarak bu işi yapamazsınız çünkü farklı ırklar farklı amaçlara uygundur. Küçük baş hayvandan ne yapacağınıza karar vermelisiniz ne istediğinize bağlı olarak otlak, yem ve üretim uygulamaları farklı alanlarda üretim yapılmakta. Eğer yeterli zamanınız, deneyiminiz, kaynağınız ve uygun otlağınız yoksa bu işe hiç kalkışmayın.

 

Yeterli finansal maddi boyutunda ise ve zamanınız varsa koyun yetiştirmeyi düşünebilirsiniz. Koyun yetiştiriciliği işletmesi kurarken birçok mali işleri halletmeniz gerekiyor. Koyun maliyetleri, çit maliyetleri, gerekli yem masrafları, aşılama masrafları, veteriner kontrolleri masrafları ve taşıma masrafları gibi. Bunun dışında yiyeceklerin stoklaması, kuzulama için barınak sağlanması ve kuru hava gibi alternatifleri de düşünmelisiniz. Koyunlar için uygun bir ortam bulmalısınız. Koyunlarınız için mevcut ne kadar araziniz olduğunu tespit ediniz. Ormanlarda ve orman içinde bulunan otlak, yaylak ve kışlaklarda hayvan beslenme ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmeliğe göre uygun olamayan meralarda hektarda en fazla 10 adet koyun otlatılabilir.

 

Suyun her zaman temiz su içiriniz hayvanlarınıza. Birçok koyunun bir kerede ulaşabileceği uzun yalaklarla su tedariki bulmaya çalışın. Şayet elektrikli bir pompanız varsa suyun günlük olarak değişip değişmediğini kontrol ediniz. Bu işlemi yapmadığınız takdirde koyunlarınız iyi durumda olacaklar. Koyunlarınızın bakımını düzenli olarak tarayın ve yıkayın. Eğer koyunları yün, gösteriş veya evcil hayvan olarak yetiştiriyorsanız, düzenli tımarlamayla sağlıklı  yünler almış olursunuz.