Kramplar Neden Oluşur? Belirti ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

/ 5 Kasım 2019 / / yorumsuz
Kramplar Neden Oluşur? Belirti ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kramplar istemsiz olarak meydana gelirler. Sürekli, geçici ve az ya da çok ağrılı kas kasılmaları aslında sık sık meydana gelirlerse, kas-iskelet sistemi bozukluklarına işaret eder . Uyku sırasında oluşabilirler, ya da ısınma egzersizleri yaparken veya oldukça yoğun bir fiziksel çaba sırasında, dinlenme sırasında oluşabilirler. Krampların nedeni karmaşıktır ve genellikle kan dolaşım bozukluğu kaynaklı olabilirler, ya da metabolik olarak aşırı laktik asit üretimine bağlı olarak ortaya çıkarlar. Yine dehidrasyon sonucu da oluşabilirler. Uyarı vermeden aniden başlarlar. Kaslar istemsiz ve kontrol edilemeyen ağrılı kasılmaya maruz kalır. Kramplardan en çok etkilenen kaslar alt ekstremite kasları, özellikle de baldırlardır.

Krampların Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Sebeplerine göre değişiklik gösteren kramplar spor, fiziksel aktiviteye bağlı olabilecekleri gibi, metabolik kaynaklara veya farklı patolojilere bağlı olarak oluşabilir. Spor kaynaklı kramplar kasları ısıtmadan, ısınma egzersizleri yapılmadan sert ve ağır aktiviteler sonucu oluşurlar. Ayrıca, sürekli terleme veya uzun süreli kasılma içeren aşırı terleme veya aşırı yoğun kas eforu nedeniyle olabilirler.

Metabolik kökenli kramplar potasyum eksikliği dehidrasyon fenomeni veya yetersiz vitamin alımına bağlıdır. Kramplar ,alt uzuvlardaki dolaşım bozuklukları diyabet, multipl skleroz, çocuk felci veya Parkinson hastalığı kaynaklı da olabilir. Yetersiz hidrasyon, efor için eksik hazırlık, aşırı stres, soğuk hava veya kahvenin, alkolün ve tütünün aşırı kullanılması, potansiyel risk faktörleridir. Krampların bazı insanlarda daha sık ortaya çıkması da muhtemeldir: hamile kadınlar , sporcular veya yaşlılar daha fazla kramp geçirir.

Krampların tedavisi ve önlenmesi

Patolojik kaynaklı kramplar dışında, krampları durduracak bir tedavi yoktur, bunlar kendiliğinden ve hızla kaybolabilir. Geçici fiziksel dinlenme egzersizi kesme, kas masajı, istenmeyen bu kasılmalar hafifletmek için en iyi yollarıdır. Son olarak, spor öncesi 15-20 dakikalık ısınma hareketleri krampları önleyebilir, tuz, magnezyum, potasyum ve B6 vitamini içeren iyi bir diyet sayesinde kramp riskini önlemek mümkündür. Aromaterapi ve bazı esansiyel yağlar geleneksel olarak kramplarla mücadele için kullanılır.

l Kekik vulgaris,
l İnce lavanta
l Kekik
l Diğer doğal ilaçlar
l Soylu defne
l B6 vitamini ve potasyum ile birlikte magnezyum,
l bitkisel yağlarla yapılan masajlar,
l sıcak banyolar
Kramplara iyi gelir.