Korona Günlerinde Kilo Almamak İçin

/ 2 Mayıs 2020 / / yorumsuz
Korona Günlerinde Kilo Almamak İçin

Corona (COVİD – 19) ile savaş verdiğimiz bu son dönmelerde kendi sağlımız için, sevdiklerimizin çevrenin sağlığı için, toplumun sağlığı için evlerimizden çıkmama çalışıyoruz. Uzun süredir evlerimizden çıkmadığımız için bir de hastalık endişesi Korku, üzüntü, endişe, stres, belirsizliğin olduğu zamanlarda duygusal açlık daha çok görülmekte.

Duygusal olarak zamansız atıştırmalıklar abur cuburlar yapabiliyoruz. Kişi daha çok karbonhidrat ağırlıklı besinlere yönelir. Kişi o an alında aç değildir, doymak değil mutlu olmak ister ve sonrasında kişide suçluluk psikolojisi meydana gelir. Fiziksel açlık ve duygusal açlık çok farklıdır. Fiziksel açlıkta kişi acıktığı zaman beyne sinyal gönderir ve kişinin acıkma merkezine sinyal gider. Daha sonra kişi yeteri kadar besin aldıktan sonra beyne doyma sinyali gönderir. Fakat Duygusal açlığı önlemek için dikkat etmemiz gerekenleri ve ani gelen yemek yeme atağı durumunda dikkat etmemiz gerekiyor.

Günlük Yeterli Su Tüketimi

Günlük yeterli miktarda su tüketimi kilogram başına 0,03 – 0,04 lt su tüketimi idealdir. Örneğin 50 kg birinin günlük (50×0,3=1,5 lt – 50×0,04=2 lt ) 1,5-2 lt içmesi gerekiyor

Çeşitli ve Dengeli Beslenmeye Çalışın

Duygusal açlığı minimuma indirmek için yeterli dengeli çeşitli ve düzenli beslenmeye çalışın, ara öğünlerinizi ihmal etmeyin.

Cilt bakımı, saç bakımı, tırnak bakımı gibi rutinlerle kendinizle meşgul olabilirsiniz.

Bir uğraş veya bir hobi edinebilirsiniz. Ayrıca kendini aklınız yemekte değil uğraşınızda olması için bir hobi bulun.

Bunu çok az insan bilir belki de tavsiyem size diş fırçalamak da iştahı azaltan yöntemlerden biridir. Evinizde abur cubur, zararlı olan market ürünlerinde paketli ürünler gibi sağlıksız ürünler olduğu zaman tatlı yeme ihtiyacınız doğduğunda bunlara yönelme ihtimaliniz çok yüksektir. Fakat daha sağlıklı ürünler tüketebilirsiniz. Örneğin: Kuru hurma, kuru kayısı, kuru incir, kuru incir, şekersiz fıstık ezmesi, muz, çiğ kuru yemişler,

Evinizde pratik sağlıklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri yapmaya çalışın. En nazından evinizde ne yediğinizi bilerek tüketmiş olursunuz. En azından bu anlarda bildiğiniz tarifleri pratik bir şekilde yaparsınız, sağlıklı seçenekler ile bu zor günleri atlatalım.