Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

/ 4 Temmuz 2019 / / yorumsuz
Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Diğer canlılar gibi köpekler de tuvalet ihtiyaçlarını giderme ihtiyacı duyarlar. Bu noktadan yola çıkarsak, sahiplerinin de yardımıyla belli bir süre devam ettikten sonra olgunluk yaşlarına geldikleri zaman tuvalet eğitimleri yerine oturmuş olur. Önemli olan sadece tuvalet eğitimindeki olgunlaşma sürecinin sabırla beklemek ve küçük noktalara dikkat ederek bu sürecin atlatılması büyük oranda sahibine bu görev düşmektedir.

Eve gelen bu canlının her seferinde tuvaleti geldiğinde dışarı çıkma imkanı olsa bile aşı programı enfeksiyon sebebiyle engel olabilir. Bu nedenle tuvalet ihtiyacı ev içinde çözülmesi gerekmektedir. Ev içi eğitiminde asla amonyaklı temizlik ürünleri kullanılmamalıdır. Amonyağın zehirleyici bir etkisi olduğu sahipleri tarafından unutulmamalıdır ayrıca pet shoplarda sihirli damlalar-tuvalet eğitimi damlası olarak satılan kokular içinde büyük oranda amonyak bulundurmaktadır. Diğer bir taraftan köpeklerin yattıkları alana tuvalet yapmaları onları tuvalet eğitiminden uzak tutmaktadır bu yüzden yatağının uzağında hasta pedi ya da gazete ile kaplanmış alanlar oluşturulmalıdır.

Bunun yanında bu tuvalet eğitiminde sahibinin yanında olması ve onunla zaman geçirmesi ona büyük katkı sağlayacaktır. Yanlış yere tuvaletini yapmış olsa bile kızılmamalı çünkü hem onu olusuz etkiler ve zamanla kendi kakasını yemesine sebep olur. Özetle, tıpkı bir insan bebeği gibi büyümesini hızlandıracak sihirli bir değnek yoktur. Dişilerde 7-8 ay erkeklerde daha uzun bu süreçte sabırlı olarak ve sahibi ile arasında gelişen bağı yıpratmadan bu süreç tamamlanmalıdır.