Kış aylarında hasta olunmaması için neler yapılması gerekir?

/ 19 Kasım 2018 / / 1 Yorum
Kış aylarında hasta olunmaması için neler yapılması gerekir?

Kış ayları özellikle soğuk olması nedeniyle hastalıkların en çok artış gösterdiği dönemdir. İnsanlar bu dönemde soğuk algınlığı vb. hastalıklara yakalanmamak için daha çok vitaminlere ve ilaçlara yönelmektedir. Ancak kış aylarında mikroplardan korunmanın en iyi yolu grip aşısı olmak ve kişisel temizliğe azami derecede önem vermektir. Soğuk algınlığına sebep olan virüsler genellikle iki şekilde yayılmaktadır;

  • Solunum yolları ve hapşırma yoluyla
  • Ortak kullanım alanlardaki kirli yüzeylerle temas yoluyla

Korunmak için en etkili yöntem grip aşısı olmaktır. Aşı sonbahar aylarında yapılması durumunda daha etkili olmakla beraber, haziran veya temmuz aylarında yapılırsa da etkili olur. Bunun dışında bu aylarda bağışıklık sisteminin güçlenmesi için çeşitli önlemler alınmalıdır. Meyve ve sebze tüketimi, sigara kullanılmaması, stresi azaltmak, düzenli bir şekilde uyumak ve spor yapmak bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından oldukça etkilidir.

Bunlar dışında mümkün olduğunca hasta bireylerle temastan uzak durulmalıdır. Hasta bireylerle temas durumunda ellerin sabun ve suyla yıkanması veya alkol bazlı el jeli kullanmak en doğru çözümdür. Kişisel eşyaların (diş fırçası, bardak vb.) paylaşılmaması bir diğer önleyici etkendir.

Eğlenceli vakit geçirmek de stresi azaltmada ve bağışıklığı güçlendirmede önemli bir etkendir. Oyun oynamak, arkadaşlarınızla vakit geçirmek hastalıklara yakalanma olasılığınızı düşürecektir.

Kış aylarında özellikle soğuk havalar nedeniyle hasta olma riskiniz artmaktadır. Araştırmalar yüksek vücut ısısının soğukta yayılan virüsleri önlemek için iyi bir çözüm olduğunu göstermektedir. Bu konuda kalın giyinmeli ve beklenmedik ısı azalmalarına karşı tedbirli olunmalıdır.

Çeşitli besinlerin tüketilmesi bu aylarda hastalıklara karşı alınabilecek en önemli tedbirlerden biridir. Balık, içerdiği vitaminler nedeni ile hastalıklara karşı en sağlıklı besinlerin başında gelmektedir. Turunçgiller C vitamini açısından zengin olması nedeni ile bu konuda tüketilmesi gereken bir diğer önemli besin kaynağıdır. Bunun dışında yeşil çay, bal ve tavuk eti bu konuda yardımcı olabilecek diğer önemli gıdalardır.

Eğer bunlara rağmen yine de hastalığa yakalanılırsa en doğru çözüm doktor yardımı almaktır. Doktorların önerdiği ilaçlar eksiksiz ve zamanlı bir şekilde tüketilmelidir.

Kış aylarında hasta olunmaması için neler yapılması gerekir? (1 Yorum)

  1. Kışın kendimize ve özellikle de çocuklarımıza C vitamini takviyesi yapmamız lazım. Ayrıca bulaşıcı hastalıklardan korunmak için özel vitaminlere sahip sebze ve meyvelerden yararlanmak gerekiyor.