Kış Ayları İçin Saç Bakım Önerileri

/ 16 Ocak 2020 / / yorumsuz
Kış Ayları İçin Saç Bakım Önerileri

Kışın soğuk havanın oluşturacağı olumsuz etkilerden tüm vücudumuz gibi saçlarımızda etkilenir. Özellikle saçlarında boya gibi kimyasal işlem bulunan veya çok fazla ısı uygulayanlar bu olumsuzluklardan daha fazla şikayetçi olabilir. Soğuk havayla birlikte gelen kurumuş, matlaşmış ve yıpranmış saçlar saç sağlığınıza gölge düşürebilir. Saçlarınızın ihtiyacını zamanında anlayarak yapacağınız bakım, saç dökülmesi gibi oluşacak sorunlardan sizi koruyabilir. Uygulayacağınız küçük yöntemlerle kış boyu saçlarınızın sağlıklı ve güzel gözükmesini sağlayabilirsiniz.

1. Nemlendirin

Kış mevsiminde soğuk havadan dolayı saçlarımızda nem kaybı görülür. Bu sebeple duşta ya da duştan sonra mutlaka saç kremi kullanılarak saçlara nemi geri verilmelidir. İhtiyaç halinde yoğun onarım maskeleri kullanılarak yapılacak saç bakımı ile nem oranı arttırılabilir.

2. Kırık Uçlarla Vedalaşın

Özellikle havalar fazla soğumadan önce saçlarınızdan aldıracağınız kırıklar kış boyu daha sağlıklı görünmenizi sağlayacaktır. Kırıkları çoğalmış saçları uzun süre soğuğa maruz bırakmak daha fazla yıpranmasından başka bir işe yaramayacaktır. Saçlarınız sağlığına kavuştuğunda, saç bakımınızı yapmak daha kolay hale gelecektir.

3. Saçınızı Mutlaka Kurulayın

Kışın saçlarınız ıslak şekilde dışarı çıkmak pek çok hastalığa kapı açacağı gibi saçlarınızı da oldukça kötü etkileyecektir. Saçlarınız ıslakken sıcak ve soğuktan daha fazla etkilenir. Soğuk havada ıslak saçla dışarı çıkmak saçlarınızın kırılmasına neden olur. Bu nedenle kışın mutlaka saçlarınızı kurutarak dışarı çıkmalısınız.

4. Doğal Yağlarla Onarımı Hızlandırın

Saçları eski sağlığına kavuşturmak amacıyla doğal yağlardan yardım alınmalıdır. Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, badem yağı gibi doğal yağlar kullanılarak saçlarda ki kuruluktan kurtulmak mümkün. Haftada birkaç kez uygulayabileceğiniz bu yağlar saçınıza nemini geri kazandırırken, dökülme gibi saç sorunlarınızın da önüne geçecektir.

5. Isıdan Koruyun

Kışın soğuktan kuruyan saçlarınızı birde ısı kullanarak şekillendirmek saçlarınızın yanmasına sebep olabilir. Maşa ve fön gibi ısı kullanarak şekillendirme yöntemlerine bir müddet ara vermek mantıklı olacaktır. Saçınızı şekillendirmeden kullanamıyorsanız da, ısı kullanmadan önce mutlaka ısıya karşı koruyucu kremler kullanılmalıdır. Bu küçük ama etkili yöntemleri uyguladığınız takdirde, kış aylarında da saçlarınız sağlıklı gözükmeye devam edecektir.