Kilosuyla Dalga Geçilen Çocuklarda Ne Oluyor

/ 9 Eylül 2020 / / yorumsuz
Kilosuyla Dalga Geçilen Çocuklarda Ne Oluyor

Kilosuyla dalga geçilen çocuklarda daha çok bir yeme bozukluğu olan ve ölümle bitebilen kadar ciddi etkiler doğuran anoreksiya hastalıklarının çıkmasına neden olabiliyor.

Sosyal medyada fark ettiyseniz kusursuz vücutlar, daha zayıf olursan daha güzel olursun düşüncesini besleyen gönderiler, çocuklarda olumsuz etkilere neden olabilir. Bu etkilerden dolayı da yaygın bir yeme bozukluğu olan ve ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi etkiler doğuran anoreksiya sorunları baş gösterebiliyor.

Anoreksiya nedir?

Yemek bozukluğu olarak da adlandırılan anoreksiya, özellikle ergenlik döneminde meydana gelen yemek yememek, çok az uyumak buna karşın çok hareketsizlik psikolojik bir hastalıktır. İntihardan sonra en çok ölümle biten psikolojik hastalıklar arasında yer alan anoreksiya, tüm yaş gruplarında görülmektedir.

Çocuklarda Gelişim Bozukluğuna Neden Olmaktadır

Anoreksiya nervozanın temelinde kilo almaya karşı duyulan aşırı korku ve vücut algısındaki bozulma, vücut bozukluğuna ve aşırı hassasiyet vardır. Bu nedenle de kişi yemek yemesini kısıtlamaya başlar, kilo almayı engellemek için aşırı egzersiz ve spora, yediklerini kusmaya çalışır, müshil kullanmaya başlar. Yapılan bu davranışlar nedeni ile de kişinin vücut kitle indeksi normalde olması gereken daha az kilo seviyesine gelir. Bu durum en çok çocuk ve ergenlerde gelişim problemlerine neden olmaktadır. Özellikle Vücuttaki yağ oranının azalmasına bağlı olarak adet gören kızlarda adet kesilmelerine neden olabilir. Açlık nedeniyle depresif belirtiler ve bilişsel güçlükler/konsantrasyon sorunları ortaya çıkabilir.

Çocuklarda anoreksiyanın ilk belirtilerin başında kusma gelmektedir. İlk önce kendilerini kusturmak için parmaklarını kullanırlar. Diğer pek çok yöntemle birlikte zamanla kusma otomatik olarak devam eder. Kronik olarak kusan bireylerde tükürük bezlerinde kalıcı şişmeler oluşabildiği için anoreksiklerin yanakları dolgundur, bu dışarıdan bakılınca onları olduklarından daha kilolu görünmelerine neden olur.

Yeme Bozukluğunun Sebepleri

Çocuklarda ve ergenlerde daha çok yaşanan yeme bozukluğunun pek çok sebebi olabilir. Nörobiyolojik, genetik, sosyokültürel ve aileyle ilgili faktörler ve bireysel gelişimle bağlantılı faktörler yeme bozukluğu semptomlarına örnek olarak verilebilir