Kilitli Kalan Ev Kapısı Nasıl Açılır?

/ 27 Temmuz 2022 / / yorumsuz
Kilitli Kalan Ev Kapısı Nasıl Açılır?

Kilitli Kalan Ev Kapısı Nasıl Açılır? 

Kilitli Kalan Ev Kapısı Nasıl Açılır? Gün içerisinde birçok kişi evlerin kapılarını açamayarak ya dışarda ya da içerde kalabilir. Özellikle en çok karşılaşılan durumlardan biri de anahtarların unutulmasıdır. Acil durumlarda kişilerin ilk yaptıkları şey çilingir çağırmak olsa da kendi başımıza uygulayacağımız yöntemler vardır.  Öncelikle kilitli kapıları açmak için teknik bilgi ile birlikte  işlem yapılmalıdır. Bunun aksi yapıldığında kapıda kırılmalar ve diğer riskli durumlar oluşabilir.

Kilitli Kalan Ev Kapıları İçin  Hangi Yöntemler Kullanılır?

Bilinçsiz yapılan her işlem ayrıca anahtar göbeğinin tamamen deforma olmasına ve kapının asla açılmamasına neden olur.  Bununla birlikte kilitli kapıyı açmak için  kullanacak aletlerin amacını ve sonucu iyi bilmek gereklidir.   Evlerde birbirinden farklı kapı ve kilit çeşitleri vardır. Buna istinaden  çelik kapıların açılma işlemi farklı olacaktır. Ayrıca yeni model dokunmatik veya sensörlü kilitli kapılarda açılma işlemleri kendi mekanizmalarına bağlı olarak değişir.

Her kapının kendine göre açılma teknikleri vardır. Evlerde bulunan bazı  otomatik sistemli kapılar bir sisteme bağlı olduğundan farklı yöntemler kullanılır.  Bununla birlikte kilitli kalan ev kapısı nasıl açılır? sorusu için klasik olan çelik kapılar ve  silindir göbekli kilit sistemlerine uygulanacak teknikler farklıdır.

Kilitli Kalan Ev Kapılarını Açmak İçin Kullanılan Malzemeler 

Çeşitli kapıları açmak için kapı açma yöntemleri genellikle şu şekildedir:  Çelik kapıyı bir  murç yardımıyla anahtar rozetini yukarı aşağı oynatarak işlem sağlanabilir. Böylece darbelerle kapı kilit kısmı kırılacaktır. Bu yöntemle kapı açılabilir. Daha sonra sorusu için  kilitin düzeneğinde yer alan  barel  kısmı da devre dışı bırakılabilir. Daha basit yöntemler ile kapıyı açmak için pet şişenin ucu kullabılabilir. Genellikle sivriltilerek mızrak ucu gibi sivriltmeniz gerekiyor. Çelik kapının anahtar deliğine baskı yapılır. Bu baskı ile birlikte  çelik kapıyı ileri geri itme işlemi ile kapı açılabilir.

Kilitli Kapıda Kredi Kartı Kullanımı

Kapı açma işleminde herkesin en çok kullandığı yöntemlerden biri sorusu için kredi kartı kullanarak kapı açma işlemidir. Genellikle  bu işlem standart yaylı kilitli kapılarda başarı sağlar. Kredi kartı ile birlikte   kapı kolunun bir parçası olan  kapılar açılabilir. Bu yöntem sadece  rozet kilitli olmayan kapılarda geçerli olur.

Diğer kapılarda da kişiler  esnek herhangi bir plastik kart kullanmalıdır. İşlem şu şekilde sağlanabilir:  Kredi kartını  kapı dili ile diğer kısma yerleştirerek   dili kapının içine doğru itilmelidir. Eğer iki kısımda da  boşluk yoksa, kartı kilidin biraz  daha aralığa itmek gereklidir. Genellikle kişilerin en çok yaptıkları şeylerden biri kapıların arkasında anahtar unutarak evden çıkmadır. Genellikle çelik kapılar için   bir çilingir hizmeti mutlaka alınmalıdır.

Çelik malzemeli evlerin kapılarında kullanılan bir yöntem de  kapının sisteminde  kilidine ve göbeğine zarar vermeden maymuncuk kullanmadır. Bu şekil hem klasik hem de en zararsız yöntemlerdendir.    Maymuncuk  ile birlikte kapılar zorlanmadan   göbeğin ve kilidin zarar görmemesi sağlanır. Genellikle kapılarda  küçük bir tornavida veya   ince bir alet  ile birlikte   kapı kolundan kilitlenen kapılar açılabilir.  Maymuncukla açmak için şu yöntemler kullanılır:   Bir alyen anahtarı ile birlikte  kısa olan kısmı anahtar deliğinin alt kısmına yerleştirilerek   hafifçe döndürülür. Böylece kapı  baskıyı sabit alarak açılabilir.