Kendinden Şüphe Etme Alışkanlığından Nasıl Kurtulursunuz?

/ 3 Nisan 2020 / / yorumsuz
Kendinden Şüphe Etme Alışkanlığından Nasıl Kurtulursunuz?

Sürekli olarak kendinizi yargılayarak hayat geçmez. Her insan hata yapar hata yapmak insanı olgunlaştırır. Hata yaparak bir şeyleri yoluna koyabiliriz. O yüzden hata yapmaktan korkamamalısınız. Hata yaparak düşe kalka hayatı öğrenir insanoğlu. Bebeklikten yetişkinliğe kadar düşe kalka düşe kalka bebek misali hayatı öğreneceksiniz. Bazı insanlar bunu 20 yaşında iken bazı insanlar ise 40-50 yaşlarında fark ederler. Hata yapan insanı yargılamak yerine anlama çalışın gerek kendinizde gerekse başkalarında. Sürekli olarak kendisinden dolayı şüpheye düşen inşalar mutsuz birer birey olurlar. Her zaman bir yola çıkarken emin adımlarla yola çıkmak başarılı yolda yürüyebileceğimizin ilk adımıdır. Kendinize güvenin altından kalkabilecek bir iş olacağını düşünerek geçirin yaptığınız işi. Peki kendinize sürekli olarak şüpheyle yaklaşmamak için ne yapmak gerekiyor. Bunlara bir göz atalım:

  • Problem çözme yeteneğinizi geliştirerek öz benliğinizi sorgulayabilirsiniz. Sorununun ana kaynağına inmiş olacaksınız.
  • Hiçbir konuda hayal kırıklığı yaşamayın. Hedefe daha hızlı ulaşmak için büyük adımlar yapmak isterken, başarısız olabilirsiniz, bu gayet normal gelecekteki eylemleriniz için motivasyon düşüklüğü yaşayabilirsiniz. Bunun yerine, yeni yaklaşımlar, yenilikler deneyerek, başarıları merdivenlerini tırmanacaksınız.
  • Başarılı olma konusunda sabırlı olun aceleci davranmayın.
  • Beyninizi, başarısız olacağınız düşüncesinden kurtarın. Başarısızlığın sadece öğrenme sürecinin bir evresi olduğunu ve bu durumdan utanç duymamanız gerektiğini kendinize benimseterek bir büyüme zihniyeti benimsemeye çalışın.
  • Başkalarından yardım istemekten kaçınmayınız. Çevrenizden ailenizden yardım alarak işe başlayabilirsiniz.
  • Her zaman yenilikçi olun. Bir iş olmadı diye diğer işte de başarısız olacağınız anlamına gelmiyor.
  • Umutsuzluk karamsarlık yerine daha pozitif düşünceler içinde olun ki hayatınızı hedef içinde olarak yaşamanız sizi kaygılardan kurtarsın.