Kendi Kusurlarımızı Kabullenmemizin Faydaları Nelerdir?

/ 5 Nisan 2020 / / yorumsuz
Kendi Kusurlarımızı Kabullenmemizin Faydaları Nelerdir?

Her insanın bir kusuru hatası veya fiziksel olarak istediğimiz boyutlarda ve incelikte olmayabilirsiniz. Fakat sürekli bunları düşünerek yaşamak ne kadar doğru. Kişiliğimiz fiziksel görünümümüz bizi biz yapan bir etmendir. Bunu kabullenmek zorundayız farklı bir kişilik gibi davranmak hiç kimseye bir fayda sağlamayacağı gibi zarar verir. Kendimizle barışık olmamız gerekiyor. Şişmansak şişmanızdır bunu kabullenerek hayatınıza devam etmek zorundasınız. Elimizde imkan varsa değiştirebileceğimiz bunları deneyebilirsiniz. Fakat bunu yaparken zorunda olduğunuz için değil kendi benliğimizi oturtmak için yapmalısınız.

Kabullenmek hayatımıza daha adapte şekilde yaşamımıza olanak sağlar. Daha mutlu bir hayat yaşamımızı sürmemize yardımcı olur. Sadece sizin değil her insanın bir kusuru olduğunu unutmayın bu zihniyetle davranarak yola çıkın. Her insan başarısız olur başarılı olur bu gayet normal. Bir insanın yaptığı işleri siz yapamazsınız bir diğeri de sizin yaptığınız işi beceremez. Bu yaklaşımla devam ederseniz her şeyinizle ve kendi kusurlarınızla yaşamayı öğrenirsiniz. Kabullenmek akıl sağlığımız açısından da önemli. Sürekli bir şeye çok kafayı taktığınızı düşünerek yaşamak psikolojinizin bozulmasına doğru gider. Kabullenmekle, kendi gereksinimlerimizi daha kolay ileri sürebilir, ayrıca bir başkasının bizden farklı hissedip düşünebileceği fikrine de daha ılımlı bakarız. Bu yaklaşım, karşılıklı saygı ve sevgi içerinde ikili ilişkiler kurmamıza yardımcı olur.

Duygularımızı ne kadarını kabulleniyoruz bunu hiç düşündünüz mü? Duygusal olarak ne hissettiğimiz nasıl biri olduğumuzun göstergesidir. Bunu saklamak sizi siz yapan benliğinizi tanımaya çalışanlara kapatmak demek olur. Hem kendimize hem de diğer insanlara bizimle ilgili değerli bilgiler verir. Kendi duygularımızı kabullenmemek, bizi kendimizden uzaklaştırmaya ve kim olduğumuzu sorgulamaya itecektir. Bir başka deyişle, kendimize yabancılaştırır ve uzaklaştırır. O yüzden kendi benliğimizi tanıyarak ve duygusal olarak neyse onu yansıtmalısınız.