Kekiğin Hastalıklara Karşı Faydası

/ 12 Aralık 2020 / / yorumsuz
Kekiğin Hastalıklara Karşı Faydası

Kekiğin hastalıklara karşı faydası Kekiğin yararları çok uzun yıllardır uzun süredir bilinmektedir ve fazlaca talep görmektedir. Kekiğin kanseri önleme, kandaki şeker seviyesini azaltma, idrarı söktürme gibi sağlık yönünden de pek çok faydası vardır; yağı ve suyu da çiçekleri ve yaprakları kadar yararlıdır. Kekik içindeki antioksidanların, minerallerin ve vitaminlerin bol olduğu kalp üzerinde de olumlu etki yarattığı önemli etkiye sahiptir fakat ki potasyum ve magnezyum özellikle önemlidir. Potasyum bir damar genişleticidir, yani kan damarlarını gevşeterek ve kan basıncını düşürerek kardiyovasküler sistem üzerindeki stresi azaltmaya destek olur. Şimdi kekiğin sağlık bakımından faydalarına değineceğiz.

 Kekiğin Hastalıklara Karşı Faydası

Kalbi korur

Kekik içindeki antioksidanların, minerallerin ve vitaminlerin bol olduğu kalp üzerinde de olumlu etki yarattığı önemli etkiye sahiptir fakat ki potasyum ve magnezyum özellikle önemlidir. Potasyum bir damar genişleticidir, yani kan damarlarını gevşeterek ve kan basıncını düşürerek kardiyovasküler sistem üzerindeki stresi azaltmaya destek olur.

Kekik yağı, en güçlü, doğal antimikrobiyallerden biridir ve boğaz ağrısı olanların tüketmesi gereken bir şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Carvacrol içeriği, boğaz ağrısını önlemek amacıyla yapılan en önemli yağlardan biri olmasının temel nedenidir.

Kekik’te bulunan antiseptik bileşikler; karyofilen, kampen ve timol, yaraları enfeksiyonlara karşı koruyarak iyileşmeyi hızlandırmaktadır.

 

Sindirim Sağlığını Geliştirir

Kekik yiyecekler midede uzun süre tutulmaz. Bu bitkinin antispazmodik etkisi, bağırsak kramplarını rahatlatabilir ve malabsorpsiyondan kaynaklanan şişkinliği azaltmaya yardımcı olur. Karminatif olarak da bilinen Kekik, gastrointestinal kanalda gaz oluşumunu önlemeye destek olur ve şişkinlikle mücadeleye destek olan aşırı gazların uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

 

Böbrek Sağlığı

Düzenli olarak idrara çıkma normal böbrek işlevlerini korumak için gereklidir. Kekik, hassas elektrolit dengesini bozmadan doğal bir idrar söktürücü olarak hareket ederken, çok fazla sıvının tutulmamasına olanak saglar. Kekik, antibakteriyel özelliğiyle cildi en etkili şekilde temizlemede oldukça etkilidir. Ciltteki bakterileri yok ederek cildin sıkılaşmasına yardımcı olur.

Stresi Azaltır

Kekikteki vitaminlerden (B6) birinin beyindeki stres hormonlarıyla doğrudan bağlantılı olan bazı nörotransmiterler üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Kekiğin beslenmenizde düzenli olarak kullanılması, ruh halinizi güçlendirmeye ve stresten kurtulmanıza destek olabilir.

Tavsiye

Buz küpünün Cilde Faydaları