Kaygı Bozukluğu Nedir Neden Olur

/ 14 Mayıs 2020 / / yorumsuz
Kaygı Bozukluğu Nedir Neden Olur

Kaygı hayatın her yerinde başımıza gelen sıkıntılar fakat bunu düzgün bir şekilde karşılamak ve hayatımızı olumsuz yönde etkilememesi için siz kendinizi korumalısınız. Kendi kendine çözüm yolları ya da kesinlikle bir uzmana danışarak çözebileceğiniz kaygı tipleri bulunur. Bu kaygıları anlamanız ve hayatınıza devam edebilmeniz kaygıyla geçirebilmeniz için sorunun ne olduğu konusunda farkında olmalısınız.

Kaygı Neden Olan Faktörler

Kaygıya sebep olan birçok nedenden bahsedebiliriz ve bu nedenler herkes için farklıdır. Genellikle en sık karşılaştığımız olaylardan biri arasında hayatımızdaki belirsiz sorunları stresli ve tehlikeli yaşam olaylarına zorunlu kalmayı, sınırlı ekonomik kaynağa sahip olmayı, inandığımız değerler ile davranışlarımızdan bundan ötürü yaşadığımız psikolojik sorunlar sosyal desteğin azlığını, tıbbi problemler ve genetik yatkınlığından dolayı da gelebilir.

Kaygı Bozukluğunun Etkileri

Kaygıyı yoğun ve istikrarlı kılan hissetmeye başladığımızda, bu duruma fiziksel ve psikolojik pek çok olumsuz sonuç etki eder. Kaygısını yönlendiremeyen kişi özgüvensiz olduğu inancına kapılmaya başlar. Bu açıdan da insan ilişkileri ve iletişimi bozulabilir. Sürekli yaşanan korku ve panik endişe, huzursuzluk, çaresizlik gibi duygular her şeyi etkileyebilir örneğin: özel hayatı hem iş performansında verimsiz olmaya neden olur. Kişi kaygı oluşturan nedenlerden sürekli uzak durmak isteyebilir. Bu açıdan da değersizlik hissi tetiklenebilir ve kendini yalnızlığa itebilir. Bu açıdan da müdahale edilmediğinde, depresyona girebilir. Tüm bunların dışında bir de uyku bozuklukları da konsantrasyon ve hatırlama zorluklarında, halsizlik, kas ve kalp ağrısı, sindirim ve boşaltım sorunları gibi fizyolojik problemleri de kaygı dan dolayı etkilenir.

Kaygıdan Uzak Durmanın Yolları

Her insan sadece mutluluk, sakinlik ve huzurlu olamayız. Elbette ki Kaygı da bizlerin, insan olmanın bir parçasıdır. Bu sebeple de kaygılanmamaya çalışmak yerine bunu yeterince seviyede tutmak için geliştirebileceğimiz başa çıkma yollarından faydalanabiliriz. Güzel durum ise kaygıyı yönetmenin, iyi hissetme ve iyimserlik halinin, her yaşta ve zamanda aşılanabilir olması. Bu açıdan da bedensel olarak fit ve zinde olmak için yapılan spora benzetebilirsiniz. Nasıl ki fiziğimizde arzu ettiğimiz değişimi ve sağlıklı yaşamı sağlamak için sürdürülebilir ve sabırlı bir çaba gerekiyorsa, kaygıyı yönetebilen, huzurlu bir zihin için de yapılan düzenli çalışmalar etkisini mutlaka gösterecektir.

Kaygıyı fazla yaşayan kişilerde kişi çoğunlukla bu durumun farkındadır fakat kontrol etmekte ve sakinleşmekte zorluk çeker. Kaygı veren durumu fark ettiğimizde odak noktamızı olumsuz düşüncelerden almaya çalışmak, kendi vücudumuzu ve zihnimizi meşgul etmemeye ve dinlememeye çalışmalıyız. Aynı zamanda başarısızlıklarımız yerine iyi yaptığımız şeylere odaklanmak, zihinsel olarak kendiniz daha da iyi hissedebilirsiniz. Zihni bunları gerçekleştirecek şekilde eğitmek ise çaba ve sabır gerektiren durumdur. Bu sebeple bu yolda sizi rahatlattığını kendinizi mutlu edecek yeni hobiler keşfetmeyi, fiziksel olarak aktif olacağınız bir egzersize başlamayı ve bunu düzenli olarak yapmak inanın çok iyi gelecektir.  Ayrıca bunun yanında sosyal desteğinizi artırarak vakit geçirmekten hoşlandığınız kişilerle konuşmayı nefes egzersizleri de deneyebilirsiniz.