Kas Kaybetmeden Nasıl Yağ yakılır?

/ 7 Şubat 2020 / / yorumsuz
Kas Kaybetmeden Nasıl Yağ yakılır?

İnsan vücudunun belli seviyede bir yağ, kas ve su oranı vardır. Aynı zamanda her vücut belli bir noktaya kadar kilo verebilir. İdeal kilonuza yakınsanız ve sadece estetik amaçlı kilo vermeye çalışıyorsanız sağlığınıza dikkat etmenizde fayda var. İstenmeyen kilolardan kurtulacağım derken yetersiz kalorili ve bilinçsiz diyetler kas kaybetmenize neden olabilir.

İdeal kiloya sahip bir kişi, vücudunu zorlayarak daha fazla kilo vermekte ısrar ettiğinde yağ oranı zaten düşük olduğu için kilo kaybı kaslardan ve vücuttaki sudan karşılanmaktadır. Kas oranının düşmesi insan vücudunda sarkma ve gevşek bir deri meydana getirir. Bu durum; zaman içinde geri kazanılan kilolar, yıpranmış organlar, yüksek kolestrol, düşük şeker gibi değişmiş kan şekerleri ve vücutta ağrı oluşması gibi olumsuz sonuçları da beraberinde getirebilir. Kilo vereyim derken sağlığınızdan olmayın.

Kas Kaybetmeden Yağ Yakma Yolları

Kas kaybetmeden istenmeyen yağlarınızdan kurtulmak istiyorsanız uzmanların tavsiyelerine kulak kabartmalısınız. Bilinçsiz olarak yaptığınız yöntemler sağlığınıza zarar verebilir. Diyet yaparken kas oranını korumak için uzmanların tavsiyeleri şu şekilde:

  • Kilonuz belli bir seviyede sabitlenmiş ise zorlamayın. İdeal kilonuza yaklaştıysanız vücudunuza yüklenmeyin. Sabırlı olun ve sağlıklı bir diyet uygulamaya devam edin. Bir süre sonra kilonuz tekrardan düşmeye devam edecek.
  • Protein tüketmeyi ihmal etmeyin. Protein kasları beslemek için en önemli besindir. Kaslarınızı beslemenize yardımcı olur. Sağlıklı şekilde kilo kaybetmenizi sağlar. Her gün en az bir öğün et ürünleri tüketmeye özen gösterin.
  • Kuru fasulye, nohut, mercimek gibi bitkisel protein besinlerini tüketmeyi unutmayın. Diyetinizde haftada en az 2-3 bitkisel proteinlere yer verin.
  • Düşük kalorili diyetlerden uzak durun. Vücudunuzun günlük ihtiyacından daha az kalorili diyetleri yapmamaya dikkat edin.
  • Tek tip beslenmeyin. Diyet menünüzdeki öğünlerin içeriğinde ara ara değişimler yapın. Her gün her öğünde aynı yemeği yemek yerine başka yemekler de tercih edin. Haftada bir kez değişim yapmak kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.
  • Kalori değerlerini sık sık değiştirin. Bugün 2000 kaloriyle beslendiyseniz, ertesi gün 1500’e düşürün. Araya sevdiğiniz bir yemeği ekleyerek tekrardan yükseltin.