Kas Ağrısı Nedir, Neden Olur, Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

/ 14 Kasım 2019 / / yorumsuz
Kas Ağrısı Nedir, Neden Olur, Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

Kas ağrısı; aşırı gerginlik, kas yorulması , kas gerilimi olması nedeniyle kaslarda kreatin ve laktik asit birikmesi nedeniyle kısa ve uzun süreli ağrı oluşmasıdır. Kas ağrıları oluşma sebebine göre bir veya iki saat sürebilirken aşırı gerilme olması durumunda günlerce devam edebilir. Bu nedenle kas ağrıları oluştuğunda doğru bir tedavi uygulanmalı ve yanlış tedaviler ile kalıcı kas rahatsızlıkları oluşması önlenmelidir. Kas yapısına göre iltihaplanma oluşması, kas liflerinin zedelenmesi, kas yırtılması ve kas yorulmasına bağlı olarak şiddetli kas ağrıları görülebilir. Bu sebepler dışında kas ağrıları oluşturan başka faktörlerde vardır.

Kas Ağrısı Nedenleri

Kas ağrısı oluşturan etkenler dış darbelere bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi bazı hastalıklardan kaynaklı olarak da ortaya çıkabilir. Kas ağrısı nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:,

1 ) Vücudumuzda ulunan kaslar kimi zaman normalin çok üzerinde çalışır. Bu durumda aşırı yorulan ve yıpranan kaslar güçsüz kalır ve ödem oluşturur. Kas içinde oluşan ödem kas ağrılarına ve kas kramplarına neden olur.

2 ) Nezle, grip, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, ateşli romatizmalar, sıtma, benekli humma, çocuk felci gibi hastalıklar hem enerjinizin azalmasına hem de vücudunuzun güçsüz kalmasına neden olur. Ayrıca bu hastalıklar yüksek ateş oluşturacağı için kas ağrılarına da neden olur.

3 ) Kas hastalıkları oluşması durumunda kas ağrıları oluşur. Miyalji, fibromiyalji, polimiyozit, dermatomiyozit, otoimmün gibi kas hastalıkları uzun süreli kas ağrılarına neden olur. Ayrıca kas iltihaplarının oluşması, lif iltihaplanması ve kas yırtılması gibi kas hastalıkları oluşması durumunda uzun süreli kas ağrıları meydana gelir.

4 ) Yanlış ilaç kullanımı kas ağrılarına neden olur. Amfoterisinn B , Carbenoxolone, Chloroquine, Clofibrate, Hydroxychloroquine gibi ilaçlar kaslar üzerinde etkin olan maddelere sahip oldukları için yan etkileri olarak şiddetli kas ağrıları oluşturabilir.

Kas Ağrılarından Nasıl Kurtuluruz ?

Kas ağrıları oluşması durumunda yapılması gereken ilk işlem doktora veya fizyoterapiste gitmektir. Doktorun yapacağı inceleme sonrasında vereceği tedaviye göre tedavi yapılmalıdır. Ayrıca kas ağrıları oluşmadan önce kaslarınızı koruyacak önlemler almalısınız. Kas ağrısı oluşan bölgeleri uzun süre zorlanmadan kullanmalı gerekirse koltuk değneği gibi yardımcı unsurlar kullanmalısınız.

Kas ağrısı oluşan bölge için yardımcı ilaçlar kullanmalı, kas bölgesini güçlendirmek için gerekli antrenmanlar yapılmalıdır. Yapacağınız antrenmanlar hafif olarak başlamalı ve ağırlık artırımı için fizyoterapistlerden yardım alınmalıdır. Ayrıca kas ağrısı oluşan bölge de ödem oluşmasını önlemek için buz uygulaması da yapmalısınız.

.