Kaju Fıstığının Faydaları

/ 27 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Kaju Fıstığının Faydaları

Kalp sağlığını desteklemeye yardımcı olur. Kaju fazla olan kolesterol, yüksek tansiyon ve obezite gibi kalp sorunlarına bağlı pek çok risk faktör için destek olabilir. Kajunun oksidatif stres oranları da iltihaplanma ve sağlıklı bir kalbi teşvik eden vasküler / arteryel etkinlik üzerinde faydalı olduğu belirtiliyor.

Kaju, LDL kolesterolü düşürür ve HDL kolesterolü iyileştirir. Bu açıdan da hücreleri stabilize eden ve kolesterol emilimini önleyen hücre membranlarında önemli yapısal rol oynayan özel fitosterol bileşiklerini barındırlar. Bu onların kolestrolü düşürme yeteneklerinden sorumludur ve kaju arter duvarlarında plak oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. Kaju ayrıca, indirgenmiş trigliserid düzeyleri ve azalmış inflamasyon seviyeleri ile ilişkilidir

Safra taşı oluşumunu engel olurlar. Bazı araştırmalar, kaju fıstığı tüketiminin safra taşı oluşum riskini azaltmaya destek olduğunu kanıtlamıştır. Safra taşları sağlıklı kolesterol oranları ile ilişkilidir; sindirim fonksiyonlarında dolaşan safra içerisinde çok fazla kolestrolün bulunması sonucunda meydan gelir. Normalde, karaciğeriniz sertleşip şekillendirmek için yeterli oranlarda kolestrol salgılamaz, fakat karaciğer zayıf olduğunda, kolestrol aslında safra kesesi içindeki kalsiyum gibi diğer maddelerle sertleşen ve tutkal gibi yapışkan gibi olabilirler.

Zayıflama veya kilo korumaya destek olabilir. Fıstıkların toplam yağ içeriği yüksektir. Ayrıca da kaju fıstığı ise yaklaşık % 46 oranında yağ içerir fakat bu çok besleyici yoğunlukta yağdır ve kilo vermeye yardımcı bir sürü önemli mineral ve yağ asidine olanak sağlar. Kaju atıştırmalık olarak yemeklerden sonra daha tok hissetmenize destek olabilir, bu da açlık krizlerini azaltmak, aşırı yemek istemek ve sağlıksız atıştırmalık için engel olur.

Kaju ayrıca kısmen bitki bazlı protein kaynağı olarak sayılırlar.  Bu açıdan da amino asit L-arginin şeklinde bulunur ve nitrik oksitin geliştirilmesine destek olan bir çerezdir. Geliştirilmiş kan akışı, toksinleri sindirim sisteminden çıkarmanıza destek olur ve gelişmiş metabolizmaya yardımcı olur.

Kemik sağlığına fayda sağlar. Kajunun besin yararları, düşük sodyum alımı ile birlikte kalsiyum, magnezyum ve potasyumdan ötürü de kemik sağlığı gelişimini içerir. Bunlar, kemik koruma karşı ile ilişkilidir.