Kahve Tüketmek Daha Az Yorgun Hissetmenizi Sağlar

/ 8 Eylül 2020 / / yorumsuz
Kahve Tüketmek Daha Az Yorgun Hissetmenizi Sağlar

Kahve tüketmek daha az yoğun hissetmenize destek sağlar. Özellikle de filtre kahve içmek büyük fayda sağlar. Bunun nedeni ise kahvenin kafein içermesi. Kafenin dünyada en fazla tüketilen fiziksel olarak aktive edici bileşenler olarak sayılır.

Kahve Yağ Yakmanıza Yardımcı Olur

Kafein hemen hemen tüm yağ yakıcı besinler arasında da mevcut. Pek çok araştırma kafeinin metabolizma hızımızı %3 – 11 arası arttırdığını savunmaktadır.

Kahve Enerji Verir

Kafein sinir sistemimizi uyararak yağ hücrelerine yıkım emri gitmesini sağlıyor. Aynı zamanda hormonu olan adrenalinin kanımızdaki seviyesini artırmaktadır. Adrenalin vücudumuzu fiziksel bir zorluk karşısında hazır duruma getirmek için gerekli enerjiyi yine yağ hücrelerini yaktırarak sağlamaya destek verir iki araştırmanın da ortaya koyduğu üzere kafein fiziksel performansımızı %11 – 12 oranında arttırıyor. Bu bilgilerden yola çıkarak spora başlamadan yarım saat önce içeceğiniz bir filtre kahvenin iyi bir antrenman yapmanıza da yardımcı olacağını tavsiye edilir.

Tip 2 diyabet riskini azaltır. Ülkemizde de sıklıkla yaşanan tip 2 diyabet tüm dünyada yaklaşık 300 milyon insanı olumsuz şekilde etkilemektedir. Kahve sizi Alzheimer hastalığından korumaya destek sağlar. Alzheimer hastalığı genelde 64 yaş üzeri insanlar üzerinde daha çok yaşanmaktadır ve maalesef şu anda bilinen bir tedavi yöntemi henüz bulunamadı. Düzenli spor ve beslenme ile ilk etapta Alzheimer’ı engelleme yapılabilir. Aynı zamanda da filtre kahve tüketmenin de Alzheimer riskini %65 azalttığına dair bilimsel çalışmalar var.

Karaciğerinizi korumaya destek olur. Karaciğerimiz uzun zamanlar boyunca farklı fonksiyonu ile vücudumuzun en önemli organlarından biri. Hepatit ve yağlanma ile beraber karaciğere zarar veren duruma iste siroz diyoruz. Yapılan çalışmalara göre günde 4 bardak ve daha fazla filtre kahve içenlerde siroz oranı %80 oranında azalıyor.

Kahve depresyona girme riskinizi azaltır. Harvard’da 2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre günde 4 bardak ve daha fazla filtre kahve içen bayanlarda depresyona girme oranı %20 azalmış.