Kadınlarda Saç Dökülmeleri İçin Alınabilecek Doğal Yöntemler

/ 31 Temmuz 2022 / / yorumsuz
Kadınlarda Saç Dökülmeleri İçin Alınabilecek Doğal Yöntemler

Kadınlarda Saç Dökülmeleri İçin Alınabilecek Doğal Yöntemler

Kadınlarda saç dökülmeleri için alınabilecek doğal yöntemler için gerekli olan saçlar, sahip olduğu vitamini ve nemi kaybettiğinde yıpranmaya başlar, bir süre sonra iyice yıpranan saçta kırılmalar ve kökten kopmalar gerçekleşir.  Bu duruma saç kaybı veya saç dökülmesi adı verilmektedir.  Bilimsel olarak tanımlamak gerekirse bu duruma alopesi adı verilmektedir.

Saç dökülmesi toplumumuzun birçok kesiminin muzdarip olduğu ciddi bir hastalıktır. Mevsimlik geçişlerde yıpranmaya bağlı olarak saç dökülmesi oranında artmalar gerçekleşir. Ayrıca boya, Flashresim değişiklikler, yanlış beslenme gibi nedenlerden ötürü saçlarda yıpranmaya bağlı dökülmelerde artış görülür.  Yetişkin bir insanda ortalama günde 100-150 tel saçın döküldüğü tespit edilmiştir. Dökülen saçların yerine aynı oranda saç çıkması gerekir. Eğer dökülen saçların yerine yenileri çıkmaz ve denge sağlanamazsa ciddi saç kayıplarıyla karşılaşılır.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Doğal Kürler Nelerdir?

Saç dökülmeleri durdurulamadığında evde yapılacak bazı doğal kürlerle dökülmenin azalması veyahut tamamen yok olması sağlanır. Bitkisel yöntemlerden elde edilen sonuçların olumlu olmasından dolayı kadınlar bu yöntemleri çok fazla uygular.  her zaman merak edilen bir konu olmuştur. Saç dökülmesine karşı etkili olan doğal bitkiler şunlardır:

 • Çam terebentin yağı
 • Lavanta kürü
 • Isırgan kürü
 • Sarımsak kürü
 • Badem yağı kürü
 • Zeytinyağı kürü
 • Hindistan cevizi yağı
 • Argan yağı
 • Aloe vera
 • Adaçayı ve elma sirkesi
 • Avokado maskesi
 • Kına ve karanfil

Kadınlarda saç dökülmeleri için alınabilecek doğal yöntemler

Kadınlarda saç dökülmeleri için alınabilecek doğal yöntemler için kullanılan kürler aşama aşama hazırlanılarak saçlara haftada bir veya iki defa uygulanması ile sonuç elde edilir. Bu yöntemlerden  en etkilisi Çam terebentin yağıdır.  Evde kullanılan şampuanın içerisine 25 damla damlatılarak kullanılır. Bu yağın doğrudan cilte ve göze temas etmemesi gerekir. Çok güçlü olan bu yağın tek başına kullanılması sakıncalı olabilmektedir.

Lavantanın sakinleştirici etkisi bulunduğundan stres nedeniyle dökülen saçlarda lavanta kürü uygulanır. Lavanta kürünün iki şekilde kullanılması mümkündür. İlk kullanım şekli lavantanın demlenerek haftada üç- dört kere içilmesidir. İkinci kullanım türü ise lavanta çayının banyodan sonra saçların durulanması için kullanılmasıdır. Isırgan otu  birçok şampuanda bulunur. Isırgan otu kaynatılıp saçlara masaj yapılarak uygulandığında etkili sonuçlar alınabilir.

Sarımsak Kürü Mucizesi

en etkili diğer yöntem ise sarımsak kürüdür. Saç dökülmelerinde çok fazla tercih edilen bu kür sarımsağın öz suyunun çıkartılıp zeytin yağı ile karıştırılması ile elde edilir. Elde edilen karışım saçlara uygulanır ve saç streç ile kaplanır. Yarım saat bekletildikten sonra saç ılık su ile durulanır.

Saç dökülmelerinde badem yağı, hindistan cevizi yağı,argan yağı ve zeytin yağı da etkili çözüm oluşturmaktadır. Bu yağlar doğrudan saça masaj ile uygulanır ve bir süre bekletildikten sonra saç bol su ile durulanır. Argan yağının daha çok diğer yağlar ile karıştırılarak uygulandığı da görülür.