İş dünyasındaki renklerin önemi ve anlamları nelerdir?

/ 9 Kasım 2018 / / 1 Yorum
İş dünyasındaki renklerin önemi ve anlamları nelerdir?

Renklerin bilinçaltımızı etkileyen çok farklı anlamları vardır. Anlam yüklü renklerin doğru kullanılması psikolojimizi, psikolojimiz hareketlerimizi, hareketlerimiz de başarımızı etkileyecektir. Bundan dolayıdır ki iş dünyasındaki renklerin önemi ve anlamları başarılı sonuçlara ulaşmak için oldukça değerlidir. İş yerinin tabelasındaki renkler, tanıtım broşürlerinde kullanılan tonlar, ofis dekorasyonunda kullanılan renklerin uyumu tamamıyla çalışanları ve müşterileri olumlu veya olumsuz manada etkileyecektir. Renklerin insan psikolojisine etkisini bilmek başarı şansını artıracaktır. Tek bir rengin yoğunluklu olarak kullanılması rengin etkisini olumsuza çevireceğinden iş yerindeki başarı oranını artırmak için pozitif renkleri tek başına kullanmamak gerekir. Rengi uyumlu bir renkle tamamlamak en doğrusudur. Her insanın sevmediği renkler vardır. Kişin sevmediği fakat pozitif olan renkler az da olsa kullanılmalıdır.

İş Yerlerinde Kullanılan Renkler

İş yerleri, ofislerde genellikle siyah, beyaz, gri ve kahverengi hakim olarak kullanılmaktadır. Patronun odası genellikle siyah veya kahverengi mobilyalar ile döşenirken, çalışanların bulunduğu ofis alanlarında beyaz ve gri yoğunluktadır. İş dünyasındaki renklerin önemi ve anlamı içinde başlangıçta bu renklere dikkat etmek gerekir.

 

  • Siyah, soyluluğun, zarifliğin ve lüksün adıdır. Asiliği, soyluluğu yansıttığından dolayı genellikle patron odalarında siyah tercih edilir. Lüks malların ambalajında siyah kullanmak kalitesini yükseltecektir. Tamamen siyak korkutucu olduğundan parlak, ışıltılı renklerle kombin edilebilir.
  • Beyaz, güvenlik, sadelik, şeffaflık, düzen, temizlik ifade etmektedir. Bize güvenebilirsiniz mesajı vermek için ofislerde sıklıkla kullanıldığına şahit oluruz. Beyazı iş türüne göre farklı renklerle birleştirmek daha etkileyici olacaktır.
  • Ciddi ve nört bir renk olan gri, beyaz ve siyahla kullanıldığında gücü, maviyle güveni, altın rengiyle kalite ve profesyonelliği anlatır.
  • Kahverengi, güç, kalıcılık, pratiklik, güveni ifade eder.

 Pazarlamada Kullanılan Renkler

İş dünyasının en önemli adımlarından biri de ürünlerin doğru tanıtımını yaparak pazarlamasını etkin olarak yapabilmektir. Pazarlama için iş yerleri farklı renkleri kullanmaktadır. İş dünyasındaki renklerin önemi ve anlamları bilinerek ürünlerin reklamlarını yapmak daha güzel pazarlama sonuçları elde edilmesini sağlayacaktır.

  • Kırmızı tutku, hız, iştah ve enerjinin rengi olduğundan insanları harekete geçirerek almaya teşvik eder. Gıda ile ilgili ürünlerin reklamlarında, internetten alışveriş yaparken siparişi onayla butonunda kırmızının kullanılması iştahı kabartarak almaya teşvik içindir.
  • Batı dünyasında en sevilmeyen renk turuncudur. Bunda dolayı özellikle ihracat yapan şirketler turuncuyu mümkünse hiç kullanmamalıdır. Fakat macera ve seyahati çağrıştırdığından turizm acenteleri kullanabilir.
  • Üreticiliğin, zekanın, eğlencenin, neşenin kaynağı olan sarı tatil ürünlerinde kullanılmalıdır. Erkekler için ucuz ve sıradanlığı çağrıştırdığından erkek ürünlerinde sarı tercih edilmemelidir.
  • Yeşil sağlık, şifa, tazelik; turkuaz yenilik, mavi güven, bağlılık, dürüstlük; mor zenginlik, dini duygular; pembe merhamet, sıcaklık, anlayışı anlatmaktadır.

İş dünyasındaki renklerin önemi ve anlamları nelerdir? (1 Yorum)

  1. İş dünyasındaki renklerin önemi gerçekten çok fazla. Buna ek olarak casinolarda özellikle bu renk uyumuna çok dikkat ediyorlar. Oyuncuları daha çok oyuna bağlayacak renkler ve semboller kullanılır.