İnsanları öldüren böcek türleri

/ 25 Nisan 2019 / / 2 Yorum
İnsanları öldüren böcek türleri

Kimisi sevimli kimisi ise ürpertici görünen böcekler insanlar üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu böcekler arasında çok tehlikeli olanları vardır. İnsan öldüren böcekler zehirli ve etkileri ile oldukça tehlikeli canlılardır. Bu böcekleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Ateş Karıncası

Çok saldırgan olan ateş karıncası küçük kırmızı bir karınca cinsidir. Kalabalık koloniler halinde yaşamlarını sürdürmektedirler. İnsanlar üzerinde büyük alerjik şoklara sebep oldukları gibi zehirli iğneleri ile ölümcül olabilirler.

Karadul

Kuzey Amerika’nın en ölümcül olarak bilinen karadul ısırdığı zaman acı vermemektedir. Isırdığı yer belli bir süre sonra şişmeye başlar. Sırt bölgesinde ve karın bölgesinde şiddetli acılar vermektedir. Karın kaslarında kramp oluşmasına sebep olur. Sonrasında ise mide bulantısı başlamasına sebep olmaktadır. Nefes alıp verme esnasında güçlük çekilir.

Eşek Arısı

Gövdesi siyah çizgili ya da kızılımsı olan eşek arısı iri yapılıdır. Yalnızca zorda kaldığında iğnesini batırmaktadır. Batırdığı iğne zehirli olmasından dolayı insanda ağır alerjik tepkilerin oluşmasına neden olmaktadır.

Kene

Kan emici olan kene gözsüz bir dış parazittir. Deve, köpek, inek, koyun, kedi ve insan gibi canlılara yapışarak kanlarını emmektedir. Kan emmeleri esnasında hastalıklarını da bulaştırmaktadırlar. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi taşıyan kenenin yanlış bir şekilde koparılması ya da çıkarılması ölüme neden olmaktadır.

Mermi Karıncası

Çok şiddetli acı veren mermi karıncası adını da bu yönünden almaktadır. Isırmış olduğu yerde mermi acısı hissettirmektedir. 24 saat boyunca bu acı sürmektedir. Etkisi tek başına az gibi görünse de toplu şekilde olduğu zaman en büyük acılara sebep olmaktadır.

Sarı Akrep

İnsanlar için ölümcül olan sarı akrep bu özelliğinden dolayı dünyada bulunan en tehlikeli akrepler arasında görünmektedir. Sarı akrep sokması tıbbı bir vaka olarak değerlendirilirken soktuğu yerde ciddi yaralar oluşturur. Zamanında müdahale edilmemesi durumunda insan 1 saat içinde hayatını kaybeder.

İnsanları öldüren böcek türleri (2 Yorum)

  1. bunlardan bir kaçını bir kitapta okumuştum. dakika içerisinde felç yapan böcekler var. geneli zaten afrika kıtasında oluyor.

  2. bir ara babamı bir böcek ısırmıştı kolu mosmorr olmuştu. çok zehirli oldugunu belirtmişlerdi. gerçekten doğada dolaşırken dikkat etmek gerekior.