İlişkilerde Çapalama Yöntemi Nedir Ve İşe Yarar Mı?

/ 10 Ağustos 2022 / / yorumsuz
İlişkilerde Çapalama Yöntemi Nedir Ve İşe Yarar Mı?

İlişkilerde Çapalama Yöntemi Nedir Ve İşe Yarar Mı?

İlişkilerde Çapalama Yöntemi Nedir Ve İşe Yarar Mı? sorusu merak edilen ve araştırılan bir sorudur.  Çapalama tekniği nedir? Diye sorulacak olursa başımızdan geçmiş olan veya geçen her şey, işitme, görme, koku, dokunma, tat gibi pek çok duygusal deneyimin bazılarını ya da hepsini kapsar. Çapa atmak, bütün uygulanmış olan bu duyguların bazılarını  ya da birini geri getirmek amacı ile tekrarlanan eğilimi içeriyor. Çapalamak başka bir ifade ile kullanılacak olursa bir şeyi başka bir şey ile bağlamak, iki farklı şey arasında bağlantı kurmak olarak nitelendirilebilir. Nlp tekniklerinden bir tanesi olan bu yöntem sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.

Çapa Etkisi Ne Demektir?

genelde doğru bir çapalama yöntemi kullanıldıysa işe yarar. İnsanlarda duygular tekrar harekete geçer ve bu oldukça önemli bir konudur. Doğru yerde ve doğru zamanda çapalama yapmaya dikkat edin. Aksi halde her şey tam tersine de gidebilir.

Çapa etkisi ise bireyin sahip olmuş olduğu negatif ya da pozitif çapaların kendi üzerlerinde oluşturmuş oldukları psikolojik etki şeklinde açıklanabiliyor. Negatif olan çapayı pozitif çapaya dönüştürmek mümkündür. Bu şekilde bireylerin psikolojisi daha iyi bir hale gelir. Genelde yapılan çapaların nasıl sonuçlar vereceği ve kişileri nasıl etkileyeceği bilinmiyor. Yani bu yöntem tamamen doğal olarak oluşuyor. Toprağı havalandırdıktan sonra bitkilerin yeşermesi gibi bir etki bırakıyor.

İlişkilerde Negatif Çapa Nasıl Pozitif Bir Çapaya Dönüşür?

çapalama tekniği doğru bir şekilde uygulandığında bir süre beklenir. Sonuç alınıyorsa doğru bir çapalama yapılmıştır ancak bir sonuç yoksa tekrar çapalama yapılması gerekebilir. Çapalar ruhsal durumumuzu oldukça etkiler. Bu konuda yapmanız ve bilmeniz gereken tek bir şey bulunuyor. Bilinç altında sizi etkileyen ve sınırlandıran negatif olan çapaların farkına varmanız gerekir. Negatif çapaların farkına vararak kötü düşüncelerden uzak durabilirsiniz. Dinlenilen bir müzik kötü bir hatıraya neden olduysa onu tekrar dinlemek negatif bir çapalama yöntemidir. Bu müziğin artık kötü bir hatırası olmadığına kendinizi inandırdığınızda rahatlarsınız.

İlişkilerde Çapalama Yöntemi Nedir Ve İşe Yarar Mı? Çapa Nasıl Atılır?

Bireylerin geçmişleri ve geçmişte yaşamış oldukları deneyimleri canlı olarak hatırlaması sağlanır.  Kişi deneyiminin tam da doruk noktasına varmış iken belirli bir uyarıcı tarafından uyarın.  Bireylerin durumlarını değiştirin. Test etmek amacı ile çapayı başlatın.  Bunu yalnızca bir kişi üzerinde değil bir çift üzerinde yaparsanız ilişkinin temelini, sorunlarını ve problemlerini çapalayabilirsiniz.

İlişkilerde Çapalama Yöntemi Nedir Ve İşe Yarar Mı? Çapa Tekniğinin Püf Noktaları Nelerdir?

Deneyimin yoğunluğu oldukça önemlidir.  Çapanın doğru yerde ve doğru zamanda atılması oldukça önemlidir.  Çapanın benzersiz olması da son derece önemlidir. Ilişkilerde çapalama yöntemi ile ilişki canlı tutulabilir. Uyarıcının tekrarlanması çapa tekniğinde negatif etki yaratabilir.