İhtiyaç Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

/ 26 Şubat 2019 / / yorumsuz
İhtiyaç Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Bankaların bireyler için sağlamış olduğu en avantajlı bireysel bankacılık hizmetlerinden biri de hiç şüphesiz ki ihtiyaç kredileridir. Genel olarak ülkemizde acil ihtiyaç durumlarında çekilen ihtiyaç kredileri bireylerin bankaya başvurmasından hemen 2 gün içerisinde nakit para olarak bireylere teslim edilmektedir. Acil durumlarda ilk adresiniz olacak olan bankalar ihtiyaç kredilerini de tabi ki bireyin kredi notuna bakarak vermektedir. Kredi notundaki düşüklük veya yükseklik bankanın vereceği ihtiyaç kredisindeki miktarı da değiştirmektedir. Birçok bireyin aklında oluşan sorulardan biri olan ‘ihtiyaç kredisi ödenmezse ne olur?‘sorusuna ise farklı cevaplar gelmektedir.

Mahkemeye gidilebilir

Birçok banka bireylere sunmuş olduğu ihtiyaç kredisi hizmetinde borç ödemelerini sıkı bir şekilde takip etmektedir ve borç ödenmediği durumunda bazı hareketlenmeler gözlemlenmektedir. Genellikle birinci aydaki ödememesini görmezden gelerek sadece mesaj veya telefon ile uyaran bankalar bireyin ikinci ayındaki ödememesini borç takip merkezine bildirerek işlemleri başlatmaktadır. Borç takip merkezi bu uyarıyı size iletir ve kısa bir süre içerisinde ihtiyaç kredisi borcunuzu ödemediğiniz takdirde mahkemeye gidileceğini bildirir. Bunun dışında eğer birey ikinci ayındaki bu uyarıyı göz önünde tutarak ödemesi gereken miktarı öderse bu durum sadece bireyin kredi notuna işler ve risk raporuna not edilir ve hiçbir şekilde mahkeme işlemi ve avukat masrafı olmadan cezadan kurtulur.

Mahkemeye gidilirse neler olur?

Bireylerin ihtiyaç kredilerini ödememesi üzerine başlatılan mahkeme işlemleri oldukça uzun süren ve sıkıntılı işlemlerdir. Eğer davanız mahkemeye gitmiş ise bütün borcunuzu faizler dahil ödemek zorunda kalarak sayfanızı kapatılacaktır. Ancak bu borcunuzu ödedikten sonra da rahatlayamayacaksınız. Yaklaşık 5 yıl kadar hiçbir banka size hesap açmayacak ve sizinle çalışmak istemeyecektir. Yapacağınız kredi kartı başvurularınız daima geri çevrilecek ve kendi maaş aldığınız banka hesabınızdan dahi hiçbir bankadan ek hesap açmanıza izin verilmeyecektir. Tüm bunların yanı sıra üzerinize olan bütün mal varlığınıza el konulabilir el konulabilir ve haciz getirilebilmektedir. Eğer bu durumları yaşamak istemiyorsanız bankalara olan ihtiyaç kredisi borçlarınızı en geç 60 gün yani iki ay içerisinde ödemeniz gerekmektedir.