Hindistan Cevizinin Faydaları

/ 2 Ekim 2019 / / yorumsuz
Hindistan Cevizinin Faydaları

Palmiyegiller familyasından olan hindistan cevizi tropik bölgelerde yetişen bir palmiye türünün meyvesidir. Meyvesinin yanında ayrıca lifi de önemli bir tüketim maddesidir.

Hindistan cevizinin içerdiği selenyum ve çinko mineralleri doğal antioksidan kaynaklarıdır. Bu özelliğinden dolayı güzellik ve anti-aging özelliğe sahip kozmetik ürünlerde sıkça kullanılmaktadır. Hindistan cevizi içeriğine sahip güneş kremleri, güneşin zararlı etkilerini giderdiği gibi cildi bu minerallerle beslemektedir.

İçeriğinde bulunan kalsiyum sayesinde düzenli tüketimi halinde diş ve kemik sağlığı için faydalı bir meyvedir.

Yüksek sıcaklıklarda bile okside olmamasından dolayı hindistan cevizi pişirme yağı olarak da kullanılabilmektedir. Diğer yağlarda ısıyla ortaya çıkan kanserojen etki hindistan cevizinde bulunmamaktadır.

Yapısında bulunan antimikrobiyal özellik bakteri ve mantar gibi zararlılara karşı koruma sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar bu zararlıları öldürmede etkili olduğunu ispatlamıştır.

İdrar sökücü özelliği sayesinde boşaltım yolu hastalıklarını önlemektedir. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarına karşı koruma görevi sunar.

Zengin bir besin kaynağı olduğundan dolayı kadın doğum uzmanları tarafından hamile kadınların tüketmeleri yönünde görüş mevcuttur. Fetüs üzerinde yararlı bir meyvedir.

Saydığımız faydalarının yanında en önemlisi de kansere karşı savaşan bir meyvedir. Düzenli olarak tüketildiğinde tepeden tırnağa vücuda faydaları bulunmaktadır.