Hayvanların Hangi Davranışları Çok Sever?

/ 18 Kasım 2018 / / 1 Yorum
Hayvanların Hangi Davranışları Çok Sever?

Hayvanlar insanların dostlarıdır. Hayvanların dilleri olmadığı için konuşarak insanlarla iletişim kuramamakta fakat farklı davranışlarla ihtiyaçlarını, sevgilerini, kızdıkları durumları ve daha birçok durumları belli edebilmektedirler. Bir hayvan davranış gösterirken, güdüleri ve tercihleri tarafından yönlendirilen karar verme sürecinden geçmektedir. Hayvana insan tarafından daha yararlı olduğunu hissettiği davranış için olumlu yanıt vermektedirler.

Bazı Hayvanların Davranışları ve Özellikleri

Kediler çeşitli seslerle iletişim kurmaktadırlar. Süt emerken, annesi ile dinlenirken memnuniyet mırıltıları çıkarmaktadırlar. Karınları acıktığında insanlara sokulur ve mırıldanarak sürtünürler. Köpekler ise sadık olarak bilinmektedir. Bir köpek yaralanan, hastalanan ve ölen sahibinin yanından ayrılmamaktadır. Köpekler gece görüşü iyi, koku ve işitme organları çok gelişmiş canlılardır. Köpeğin insan gibi tartma, muhakeme etme özellikleri yoktur böylece utanma duygusu bilmemektedirler. Muhabbet kuşları ve tüm papağan türleri duygusal kuş türleridir.

Muhabbet kuşları üzgün oldukları zaman genellikle hareketsiz kalmaktadırlar. Üst gagaları ile alt gagalarını birbirine sürterek çıtırdatma sesi çıkarmaktadırlar. Muhabbet kuşları, sıcaktan bunaldıklarında ise tüylerini vücutlarına yapıştırarak, ısıyı en aza indirmeye çalışmaktadırlar. Muhabbet kuşları eğer hareket halindeyken tüyleri kabarmış ise, bu durum aç olduklarına işaret etmektedir. Kur yaptıklarında ise kafalarındaki tüyleri kabartıp sürekli tempolu bir şekilde ötmeye başlamaktadırlar. Şempanzeler görüntüleri ve sayıları akıllarında tutabilirler. Kargalar ise şekilleri akıllarında tutabilmektedir. Sincaplar kilometrelerce ötede aylar önce gömdükleri yiyeceklerin yerlerini hatırlarlar.

Hayvanlara Karşı Nasıl Davranmalıyız

Hayvanların yaşam alanları korunmalı kesinlikle zarar verilmemelidir. Hayvanları yakmak, sürüklemek, vurmak ve yaralamak gibi zarar verici davranışta bulunulmamalıdır. Hayvanlar sadece ihtiyaç olarak görülmemeli canlı olarak görülmelidir. Hayvanların avlanma ve Beslenme alanlarına zarar verilmemelidir. Yine hayvanların yaşam alanları kirletilmemelidir. Sokak hayvanları için dışarıya mümkün olduğunca yiyecek bırakılmalı. Hayvan haklarına sahip çıkılmalıdır. Hayvanlara karşı her zaman merhamet ile yaklaşılmalıdır.

Bazı hayvanlar ise korku nedeniyle veya yaradılışları nedeniyle insanlara zarar verebilecek niteliktedirler. Bu nedenle tehlikeli hayvanlardan korunmak gerekmektedir. Hayvanlar insanlara zarar verdiklerinde, bu davranışı korku nedeniyle yapmaktadırlar. Bu nedenle hayvanları ürkütmemeli ve zarar verici davranışlardan kaçınılmalıdır. Hayvanları sev, koru ve sahiplen düşüncesi her insanın davranış biçimi olmalıdır.

Hayvanların Hangi Davranışları Çok Sever? (1 Yorum)

  1. Hayvan değil de canlı diyelim. Irk olarak hayvan kelimesi doğrudur fakat yapılan benzetmelerden dolayı ben doğru bulmuyorum.
    Kedi ve köpek için konuşayım, hem baş üstü hem de çene altının sevilmesini çok severler. Zaten herkeste bilir bunu…