Hayal Kurmanın Faydaları Nelerdir?

/ 30 Mart 2020 / / yorumsuz
Hayal Kurmanın Faydaları Nelerdir?

İnsanlar nasıl yeme içmeye ihtiyacı varsa hayal kurmaya öyle ihtiyacı vardır. Hayal kurmak hedefe doğru ilerleyebilmemiz açısından önemli yer alır. Hayal kurmadan kendimize bir hedef belirleyemeyiz. Gerçekleşmeyecek olsa bile hayal kurmak insana gerçek haz ve mutluluk verir. Çoğu insandan hayali bile güzeldi terimlerini çok duymuşsunuzdur. Kısaca şöyle diyebilir miyiz o zaman hayal kurmak insana mutluluk veriyor.

 Hayal kurmak neden bu kadar önemli bunu hiç düşündünüz mü? Hayal kurmak görsel cesaretimizi artırır. Örnek verecek olursak bir çocuk düşünün çizgi film karakterleri gibi uçmak gök yüzüne ulaşmak ister bunu hayal dünyasında öyle bir görselleştirir ki gerçek hayatla bağlantılı olduğunu sanır, ta ki büyüyüp her şeyi anlayabilecek yaşa gelene kadar. Yetişkinler ise çok istedikleri yapamadıkları veya yapmayı çok arzu ettikleri şeyleri hayallerinde yaşarlar ve bunun gerçekleşmesi için çaba harcarlar.

 Hedefi olmayan insan batmış gemiye benzer. Her insanın bir hayali olmalı ki dünya da yaşadığı hayattan bir amaç uğruna yaşadığını bilerek mücadele etmeli. Bu belirtiğimiz şeyler soyut olsa da insanlar açısından oldukça önemli. Hayal kurmak görsel hayatımızda yaratıcılığı da artırır. İnsanları zinde tutarak amaç uğruna verilen mücadeleyi hatırlatır. Hayal kurmanın beyin sağlığına iyi geldiğini biliyor musunuz? Beynin işlevini yaratıcılığını ve ufkunu genişleterek sabit düşünmek yerine daha geniş pencerelerden bakarak daha farklı marjinal fikirler sunmamıza yardımcı olur. Beyin sağlığını hayal kurarak etkilemiş olur ve beyin bu kez hayal edilen konuya odaklanarak size bunu sürekli hatırlatarak unutmamanızı sağlar. Bazı insanlar o kadar çok hayal kuruyor ki dejavu yaşadıklarını bile söylüyorlar. Hayal kurmayı kendi hayatımıza göre bağlantılı hayal kurarak gerçekleştirdiğimiz de bunu amaç haline getirerek başarılı olabilirsiniz.