Hayal gücüyle Yapılabilecek şeyler!

/ 15 Nisan 2019 / / yorumsuz
Hayal gücüyle Yapılabilecek şeyler!

Günümüzdeki zamanda insanlar imkân sahibi olmadığı için hayal kurmaktan vazgeçmektedirler. İnsanların çoğu kendi imkanını oluşturmayı düşünmez, düşünenler ise imkanlar oluşturup kendini geliştirir ve hedefine ulaşır. Eğer doğduğumuzda böyle bir fonksiyona sahipsek bunun bir nedeni vardır. İnsanoğlu eski çağlardan beri sürekli bir şeylerin peşindedir. Kendini modifikasyona uğratır, değiştirir, güçlendirir. Her insanın bir hayali olmalıdır gerek işte gerek normal hayatta. Meditasyondayken sağ beyinde (Hayal kurma özelliği sağ beyine aittir.) işlevli olarak kalarak bilinçaltımızla etkileşime geçmekteyiz. Yine aynı şekilde sezgilerimiz birdenbire aklımıza gelen bir düşünce hislerimiz de sağ zekadandır. Pasif durumdaki hayattan umudu olmayan birisinin bile üzülme sebebi hayalinin gerçekleşmemesidir.

Hayallerimizi nasıl gerçekleştirebiliriz?

Hayalimizi gerçekleştirebilmek için ya hayalimiz kadar bilgi birikimi oluşturacağız ya da bilgimiz kadar hayal kuracağımız. İnsan sınırı kendine koyar ama ihtimal ve yapılabilecekler gözden geçirildiğinde 1.ihtimal çok daha uygundur. 2. İhtimalde ise insan yapabileceği şeyi sınırlar. Çocukların küçükken süper kahramanlara olan ilgisi, süper güç sahibi olma isteği vs. bunların hepsi zamanla ölüyor. Tarihteki başarılı olan insanların çoğu hayallerinden hiçbir zaman yılmadığı için başardılar. Bu teknolojiyle günümüzde çok şey yapılabilir ancak insanoğlunun hayalleri öldüğü için artık sadece hesap kitap kabiliyeti kalıyor. Hayallerden vazgeçmemek önemli bir kriter.

Merak ve araştırma

Her insanda bir araştırma ruhu olmalı. Kendisi farkında olmadan ister istemez hayaliyle bağlantı kurabileceği bilgiler edinir çünkü her insan mutlaka her gün bir şeyler öğrenir. Albert Einstein’a çocuklarımızı nasıl daha zeki yapabiliriz diye sorduklarında bol bol masal okunmasını önermiştir. Aynı şekilde yine Albert Einstein “Mantık sizi, A noktasından B noktasına götürür. Hayal gücü ise her yere.” demiştir. Her insanın gizliden gizliye merak ettiği bir şeyler vardır buz dolabının nasıl icat edilmesi gibi. Vazgeçilmeyen bir hayali merak ve araştırmayla edinen bilgi birikimini kullanarak hedefe dönüştürmeyi başarabilen insan, artık başarılı bir insan olma yolundadır.