Hangi yiyecekler Tokluk Hissi Verir?

/ 13 Şubat 2019 / / yorumsuz
Hangi yiyecekler Tokluk Hissi Verir?

Tokluk hissi veren yiyeceklerle açlığa meydan okuyabilirsiniz! İşte aç kalmadan kilo vermenizi sağlayacak tok tutan sağlıklı besinlerin listesi…

Pek çoğumuz açlık hissine dayanamıyor dolasıyıla çok çabuk kilo alıyoruz. Halbu ki, soframıza dahil edeceğimiz tokluk hissi veren yiyeceklerle öğünleri kolaylıkla atlayıp uzun süre açlık hissetmeden yaşantımıza devam edebiliriz. Üstelik bünyeyi de zayıf düşürmeden.

Haşlanmış Yumurta: Tamamiyle protein kaynağıdır. Sabah kahvaltılarında tüketildiğinde gün boyu tokluk hissi sağlar.

Baklagiller: İştahı azaltan kolesistokinin hormununu devreye sokar. Dolayısıyla iştah azaltıcılardır.

Fasulye: Vücuda bitkisel protein ve lifleri sağlayarak tokluk hissi sağlar. Tabi çok aşırı yağlı piririldiği, yanında pilav tüketildiği ve suyuna ekmek bandırılmağı takdirde aksi halde şişkinlik yapacaktır.

Yeşillikli salatalar: Yemekle beraber değilde öncesinde tüketirseniz eğer doygunluk hissi verir. Dolayısıyla salata sonrası fazla yemek yeme ihtiyacı duymazsınız.

Sirke: Mide boşalmasını yavaşlatır doğal olarak uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Çorba ya da salatalarınızdan eksik etmeyin.

Elma, armut, ayva ve muz: Açlık hissiniz baş gösterdi? abur cubur kekler yerine hemen bir orta boy elma yada armut yiyin.

Badem: Yanınızda her zaman taşıyın. Gün içinde düzeli aralıklarla yenen bir avuç badem tok kalmanızı sağlar.

Tarçın: İnsülin artışlarını engellediğinden çabuk acıkmanın önüne geçer. Yemeklere hafif miktarlarda katmaya bakın. Özellikle fasulye ve nohut gibi baklagillerle çok iyi uyum sağlar.

Çorbalar: Sofranızdan eksik etmeyin. Kolayca mideyi doldurduğundan yiyeceğiniz diğer yemeklerin miktarını azaltır.

Yağsız Et: Yemeklerin içinde et olması tokluk hissi sağlar. Tabi az yağlı olanlarını tercih gerekli.

Greyfurt: İçerisinde yer alan fitokimyasallar insülin seviyelerini düşürerek iştah azaltır. Yemeklerden önce taze sıkılmış olarak tüketin.

Avokado: B6 vitamini yönünden zengindir. Hem tok tutar hemde sizi kansere karşı korur.

Gevrekler: Lif bakımından zengin sütle birlikte karıştırılıp tüketilenler özel gevrekler bir sonraki öğünde daha az yemek yemenizi sağlar.

Yoğurt: İçerdiği proteinler sayesinde iştahın bastırılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda yüksek kalsiyum içeriği için zayıflamaya yardımcı olur.

Dil peyniri: Hem protein, hem kalsiyum açısından zengindir. Açlık hissettiğiniz zaman az miktar tüketirseniz hemen bastırır.

Böğürtlen: Acıktınız zaman bir kase yoğurtla tüketin. Vereceği tokluk hissinin yanı sıra vücudun zararlı toksinlerden arındırır.

Kırmızı acı biber: Japonyalı uzmanların yaptığı araştırmaya göre sabah kahvaltıda acı biber yiyenlerin öğle yemeğinde daha az yemek tükettik görülmüştür.

Çavdar ekmeği: Özel amaçlı özel unlardan üretilenleri tok tutar.